AramaArama
Gıda Hattı

Çiğ köpek mamaları antibiyotik dirençli mikropların önünü açıyor!

1 Ağustos 2021, 11:00
Paylaş
Çiğ köpek mamaları antibiyotik dirençli mikropların önünü açıyor!

Birçok uluslararası markanın sattığı köpek mamaları, antibiyotiğe karşı dirençli mikropların yayılmasının önünü açıyor olabilir.

Avrupa’da araştırmacılar, 25 farklı ticari markanın yaş, çiğ ve pişmiş köpek mamalarını test etti. Örneklerin yarısından fazlasında Enterococci bakterileri bulundu.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar International Journal of Food Microbiology dergisinde yayınlandı.

Enterococci bakterileri insanlarda cerrahi yara enfeksiyonlarına ve idrar yolu enfeksiyonların yol açabilir. Son yıllarda ise neredeyse bildiğimiz tüm antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiler.

Özellikle çiğ köpek mamaları, hayvan sahiplerini bu dirençli bakterilere karşı riske atıyor olabilir.

| Yapay tatlandırıcılar antibiyotik direncinin artmasına neden olabilir mi? |

Çiğ köpek mamasındaki bakteriler korkutucu derecede dirençli!

Köpek maması örneklerin bulunan bazı mikroorganizmalar antibiyotiklerden etkilense de, toplamda %40’ı birçok antibiyotiğe dirençli özellik gösterdi.  Eritromisin ve ampisilin antibiyotikleri de buna dahil. Bunlar arasında %23’ü, linezolid gibi en yeni tedavilere dahi direnç gösterdi.

Araştırma, yalnızca Portekiz’den satın alınan köpek mamalarıyla yapıldı. Ancak bu ürünlerin dünya çapında satılıyor olması endişe verici. Çalışmada tespit edilen türden bir mikrobun insana bulaşması durumunda, tedavi edilmesi oldukça zor.

Köpek sahipleri arasında çiğ, ete dayalı beslenme programı uygulamak popüler hale gelse de, bu uygulamanın insanlara yönelik nasıl riskler barındırdığı konusu henüz yeterince tartışılmış değil.

Araştırmayı yapan uzmanlar ise “Çalışılan markaların farklı ülkelerde ticarileşmesi ve insanlar köpeklerin yakın teması, bir halk sağlığı sorunudur. Avrupalı yetkililer hayvanlara çiğ yiyecekler verilmesinin veb çiğ köpek mamalarının üretilmesinin potansiyel sağlık risklerine ilişkin farkındalık yaratmalı” diyerek uyarıda bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.