Gıda Hattı

Çiğ et ve kan ile beslenen kabile ortaya çıktı! Kan donduruyor...

26 Ocak 2022, 16:55
Paylaş
Çiğ et ve kan ile beslenen kabile ortaya çıktı! Kan donduruyor...
Çiğ et ve kan ile beslenen kabile ortaya çıktı! Kan donduruyor. Çiğ et ve kanla beslenen Kabile... Daha önce duymamış olabilirsiniz... Ancak Nenetler adındaki bu kabile ren geyiği besliyor çiğ et yiyor ve kan içiyorlar.

Çiğ et ve kan ile beslenen kabile ortaya çıktı! Kan donduruyor. Nenetler kabilesindeki bireylerde cep telefonu da bulunuyor. Kabile doğal hayatlarını terk etmemekte kararlı.

Onlar çiğ etle besleniyor. Üstelik kan içiyorlar. Nenetlerin hayatı bizim için pek de inanılacak gibi değil ama yüzyıllardır böyle yaşıyorlar.

DOĞAL HAYATI TERK ETMEK İSTEMİYORLAR

Kabile, ne kadar zor şartlara göğüs geriyor olsalar da doğal hayatlarını terk etmek istemiyor. Yamal Yarımadası'nın 700 km'lik bölümü Ruslara ait.

NÜFUSLARI 40 BİNDEN FAZLA

Burada 40 bin'den fazla Nenet yaşıyor. Tek amaçları hayatta kalmak. Onların en büyük özelliği eti çiğ çiğ yemeleri. Dondurucu soğukta yaşayan Nenetler, modern yaşamı reddediyor. 21'inci yüzyıl yaşamından uzak görünen bu topluluk üyelerinin çoğu cep telefonuna ve jeneratöre sahip.

YAPILAŞMAYA KARŞI ÇIKIYORLAR

Ren geyiği sürüleri besleyen Nenetler otlaklarını kaybetmek istemedikleri için bölgede yapılaşmaya karşı çıkıyor. Nenetler hayvanlarını otlatmak için tam bin 100 kilometre yol alıyor.

Ancak, burada asırlar boyu yaşayan Nenet halkı için geyik bakıcılığı sadece iş ve geçinme değil, aynı anda hayatın manası anlamına geliyor. Nenetlerin bulunduğu bölge artık dünya için çok önemli. Dünyanın bilinen doğalgaz rezervlerinin dörtte biri burada bulunuyor.

Uzun yıllar dünyadan olabildiğince kopuk yaşamayı tercih eden Nenetler doğalgaz rezervi nedeniyle inşa edilen raylarla artık dünyayla daha iç içeler. Rusya'nın az bilinen halklarından Nenetler her yıl aynı zamanda Kış Kampı'na gitmek üzere dondurucu soğukta yola koyuluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.