AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Çiftlik Danışmanlık Sistemi'ne AB dokunuşu!

Çiftlik Danışmanlık Sistemi'ne AB dokunuşu!
10 Şubat 2018, 12:32

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, AB ve Türkiye tarafından finanse edilecek 2 milyon avro bütçeli Avrupa Birliği ile Uyumlu Çiftlik Danışmanlık Sistemi Projesi başlattı.

Türkiye’nin tarım ve kırsal alanda AB mevzuatına uyum sağlamasına katkıda bulunmak ve bu amaçla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi hedefiyle Türkiye'de Çiftlik Danışmanlık Sisteminin Kurulmasına İlişkin Teknik Yardım Projesi hayata geçiriliyor.

ciftlik-danismanlik-sistemi-proje-konferans-gidahattiAB ve Türkiye finanse ediyor

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Biriminin Sözleşme Makamı olarak yer aldığı projenin açılış konferansı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından Ocak ayı sonunda Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Proje kapsamında; Çiftlik Danışmanlık Sistemi için kurallar ve prosedürler ile kurulacak olan koordinasyon merkezinin özellikleri belirlenecek. Ayrıca hem merkez, hem de il ve ilçelerdeki tarım teşkilatları, üretici örgütleri ve özel kuruluşların bünyesindeki tarım danışmanlarına eğitimler verilecek.

ciftci-gidahattiProjenin hedefleri

Çiftlik Danışmanlık Sistemi Projesi tamamlandığında, üreticilere arazi ve işletme yönetimi konusunda danışmanlık sunulması ve Çiftlik Danışmanlık Sisteminin etkili ve sürdürülebilir şekilde işletilmesi için kurumsal kapasitenin geliştirilmiş; çevre, gıda güvenliği, hayvan sağlığı ve refahı, çapraz uyum ve GAEC (İyi Tarım-Çevre Koşulları) standartlarına ilişkin, danışmanların ve üreticilerin bilgi ve farkındalık seviyelerinin artırılmış olması hedefleniyor.

ciftci-kadin-gidahattiYaklaşık 2 milyon avro bütçeli olacak ve 18 ay süreyle uygulanacak olan projede, Italyan Eurecna firmasının liderliğinde Belçikalı Agrer ve Türk danışmanlık şirketi Eduser ortaklığında kurulan konsorsiyum yürütücülük görevini üstlendi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.