Gıda Hattı

Çiftlik Bank olayında şok iddia!

16 Mart 2018, 17:10
Paylaş
Çiftlik Bank olayında şok iddia!

Sakarya’nın Geyve ilçesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Çiftlik Bank soruşturması kapsamında 6 ilde 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılırken, Çiftlik Bank’a 210 bin TL teşvik verildiği iddiası TBMM’ye taşındı.

Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı, Çiftlik Bank soruşturması kapsamında Sakarya'da 1, İstanbul 8, İzmir 1, Bursa 6, Çanakkale 1, Malatya 1 ve Balıkesir'de 1 olmak üzere toplam 19 kişi hakkında yakalama kararı verdi. Karar, ilgili illerin başsavcılıklarına gönderildi.

Bursa’da iki kişi gözaltına alındı

Bursa'da 2 kişi polis tarafından gözaltına alınarak Sakarya'nın Geyve ilçesine getirilirken, şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda bilgisayar, telefonlar ve çeşitli evraka el konuldu.

Sakarya merkezli soruşturma kapsamında Çiftlik Bank Yönetim Kurulu üyesi olduğu belirlenen Cafer Çolak (35), şirketin sahibi firari Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ve H.T. isimli bir kişi tutuklanmıştı.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın

Çiftlik Bank’a 210 bin TL teşvik verildi mi?

Bu arada Çiftlik Bank’ın Konya, Akşehir’de kuracağı tesisler için 210 bin TL teşvik aldığı iddialarını Meclis kürsüsünden hükümete soran CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, “Bu adam herkesin gözü önünde dolandırıcılık yaparken,  hükümet ne yapıyordu?” diye sordu.

ciftlik-bank-ceo-mehmet-aydin-gidahattiTBMM Genel Kurulu’nda konuşan Aydın, Çiftlik Bank konusunda SPK’nın raporlarındaki tüm uyarılarına rağmen hiçbir müdahalede bulunmayan hükümete yüklendi. Aydın, “Bir tane çocuk çiftlik kuruyor. Tosun Mehmet kendince bir yöntem bulup halktan yarım milyar para toplayıp sırra kalem basıyor. Uruguay’a gidiyor. Tosun Mehmet aylarca televizyonlarda reklam yapıyor, herkesin gözü önünde dolandırıcılık yapıyor. Hükümet, ‘Sen ne yapıyorsun?’ demiyor. Hem de SPK raporlarına rağmen ilgili makamlar tek bir işlem yapmıyor. Ne zamana kadar, adam kaçıp mağdurlar ayağa kalkıncaya kadar” dedi.

ciftlik-bank-logo-gidahattiCHP’li Erkan Aydın, “Çiftlik Bank‘ın kuracağını iddia ettiği Konya Akşehir tesisleri için toplam yatırım miktarı olan 700 bin TL’nin yüzde 30’u TL devlet teşvik ve hibesi şeklinde kullandırıldı mı? Yüzde 30’un karşılığı olarak 210 bin TL nakit olarak ödendi mi? Aslında dolandırılan sadece para yatıranlar değil tüm Türk Halkı mı? Bu tesis için bir çivi çakıldı mı?” diye sordu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.