Gıda Hattı

Çiftçiye müjde: Gübre destekleri yüzde 100 artırıldı

18 Şubat 2021, 13:51
Paylaş
Çiftçiye müjde: Gübre destekleri yüzde 100 artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, artan gübre fiyatları karşında çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut gübre desteklerinin yüzde 100 artırıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından sonra kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gübre desteklerinin iki katına çıkartıldığını açıklamıştı.

Gübre destekleri yüzde 100 artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasına göre, hububatta (buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale) dekara 8 TL olan gübre desteği 16 TL'ye, diğer ürünlerde dekara 4 TL olan gübre desteği 8 TL'ye yükseltildi.

Ayrıca organik ve organomineral gübre kullanan üreticilere ilave olarak dekara 10 TL olan destekleme ödemesi de, dekara 20 TL'ye çıkarıldı.

Ödemeler ilkbahar döneminde çiftçi hesaplarına yatırılacak

Gübre desteklerinde yapılan yüzde 100 artış sonrası ödemeler, 2020 yılı üretimini kapsayacak şekilde hesaplanacak ve çiftçinin kaynağa en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde hesaplarına yatırılacak.

Bakanlığın açıklamasında, “Artan girdi maliyetleri karşısında çiftçilerimizi koruyacak ve kollayacak, her türlü tedbir uygulamaya geçirilmektedir. Çiftçimiz üretmeye devam ettiği sürece desteklemeye devam edilecektir” denildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.