AramaArama
Gıda Hattı

Çiftçinin borcu 150 milyar liraya dayandı!

11 Ağustos 2021, 11:30
Paylaş
Çiftçinin borcu 150 milyar liraya dayandı!
CHP Mersin milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçi borçlarının son 1 ayda 3,7 milyar lira daha artarak, 149 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

Çiftçi borçlarının son 1 ayda 3,7 milyar lira daha artarak, 149 milyar liraya yükseldiğini belirten CHP Mersin milletvekili Cengiz Gökçel, TGDF Dijital Veri Paneli’ne göre, 2021 yılının ilk 6 ayında 8,2 milyar dolar tarım, gıda ve içecek ithalatı gerçekleştiğini söyledi. Gökçel, “Türkiye bir ithalat cenneti. İktidar, ithalat baronları ile yabancı çiftçiyi zengin ederken, bu ülkenin çiftçisi borçları altında eziliyor, üretimden uzaklaşıyor” dedi.

Tarım sektörünün yok olma noktasına geldiğini belirten TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “AKP iktidarları tarımı ve çiftçiyi bitirme politikası izliyor. Çiftçiyi borçlandırıp üretimden koparıyor” dedi.

Çiftçinin borcu son 1 ayda 3,7 milyar lira arttı

Çiftçinin borcunun her geçen gün arttığının altını çizen Gökçel, “Son 1 ayda çiftçinin borcu 3,7 milyar lira arttı. Toplamda çiftçinin 149 milyar lira borcu var. Sektörün 4,9 milyarlık borcu ise takibe alınmış borçlar.  Böyle bir ortamda çiftçinin rahatlıkla üretip, satması mümkün mü?” diye sordu.

Sektörün özellikle kamu banklarına borcu olduğunu kaydeden Gökçel, “149 milyarlık borcun 109 milyarı kamu bankalarına, yaklaşık 40 milyarlık kısmı da özel bankalara. Çiftçimiz borç sarmalına girmiştir. Kamu bankalarına olan borçlar faizsiz uzun vadeye yayılmazsa ülke tarımı geri dönüşü olmayacak zararlar görecektir” dedi.

“Tarımsal girdi enflasyonu rekor kırıyor”

Tarımsal girdi maliyetlerindeki artışa da değinen CHP’li Gökçel, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin rakamlarına göre DAP gübresi %158, ÜRE gübresi %123, Zirai ilaçlar %75, Süt yemi  %63, Besi yemi %60, Elektrik maliyeti %56 artmıştır. Ancak üretici bu maliyetlerin altından kalkamıyor. Bu şekilde üretimin devam etmesi mümkün değil” diye konuştu.

TGDF Dijital Veri Paneli verileri: “Türkiye, ithalat cennetine döndü”

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Dijital Veri Paneli'ne göre; Türkiye, 2021 yılının ilk 6 ayında tarım, gıda ve içecek sektörü 8,2 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Türkiye’nin bir ithalat cennetine çevrildiğini ifade eden Cengiz Gökçel, “Türkiye bir ithalat cenneti. İktidar, ithalat baronları ile yabancı çiftçiyi zengin ederken bu ülkenin çiftçisi borçları altında eziliyor, üretimden uzaklaşıyor” dedi.

AKP iktidarı süresince çiftçi sayısının ve tarım sektöründeki istihdamın azaldığına vurgu yapan CHP’li Gökçel, “2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı 2020’de 550 bine kadar düştü. Bu SGK’lı çiftçi sayısının son 12 yılda yüzde 48 azaldığını gösteriyor. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı da aynı şekilde yüzde 44 azalmıştır” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.