Gıda Hattı

Çiftçimizin yanındayız ve tam destek yanında olmaya devam!     

21 Eylül 2021, 09:00
Paylaş
Çiftçimizin yanındayız ve tam destek yanında olmaya devam!     
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç bu bölgede tarım ve hayvancılık üzerine her alanda destek sağlamayı sürdüreceğiz dedi. Açıklamalar tarla günü programına katılımı esnasında geldi.

Türbe Mahallesi’nde düzenlenen programda konuşan Başkan Hamit Kılıç, ilçede yaklaşık 50 yıldır çeltik üretimin yapıldığını hatırlatarak, “43 mahallemizde 2 bin 247 çiftçimiz, 112 bin 105 dekar alanda çeltik yetiştiriciliği yapmakta, Türkiye’de üretilen çeltiğin yaklaşık yüzde 10’luk kısmı Bafra ilçemizde üretilmekte ve yılda ortalama 100 bin ton çeltik elde etmekte. Öte yandan İlçemizde yaklaşık 500 bin ton yazlık ve kışlık sebze üretiliyor. Ülkemizin en fazla manda sayısına sahip yerleşim yeriyiz. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere birçok avantaja sahibiz. Bir avantajımız da çalışkan ve üretken çiftçilerimiz” dedi.

Ülkemiz için gelir sağlayacak ve dünyaya yetecek verimli topraklarımız var

Tarım ve hayvancılık adına yapılacak çalışmalardan da bahseden Başkan Kılıç, şunları söyledi:

“Karadeniz Bölgesi'ndeki en fazla destekleme ödemesi yapılan Bafra’mızda, insana, toprağa, çevreye saygılı, üretici ve tüketicinin haklarını koruyan; sağlıklı ve sürdürülebilir üretimi esas alan; veriye ve bilime dayalı; yüksek katma değer üreten bir tarımsal üretim yaklaşımını benimsiyoruz.

Dünya nüfusundaki artış trendi dikkate alındığında, yeterli miktarda gıda üretebilen olan ülkeler geleceğe güvenli bakabileceklerdir. Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük tarımsal alan varlığını oluşturan Bafra Ovası, ülkemizi ve dış pazarları besleyebilecek verimli topraklara sahiptir.

Ürünlerin pazarlama süreçlerinin iyileştirilmesi, ihracat miktarının artırılması ve böylelikle üreticilerin daha fazla gelir elde edebilmeleri için geliştirilmesi noktasında atılan her projenin içerinde olmaya devam edeceğiz.”

Programın ardından Başkan Kılıç ve diğer protokol üyeleri geçen günlerde aşırı yağmur sonrası tarım arazileri zarar gören Darboğaz, İkizpinar, Dikencik ve Alaçam Mahallelerini de ziyaret ederek çiftçilerle istişareler gerçekleştirdiler.

(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.