Gıda Hattı

ÇİFTÇİ SİGORTAYI SEVDİ

26 Mart 2007, 14:47
Paylaş

Çiftçileri doğal afetlere karşı korumak amacıyla Haziran 2006'da uygulamaya sokulan tarım sigortasında talep patlaması yaşandı. İlk yıl için 65 milyon YTL'lik poliçe hedefleyen Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi AŞ (TARSİM) 8 ayda 646 milyon 408 bin YTL'lik poliçe topladı.

TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, “Henüz başlangıç aşamasındayız ancak teminatımız altındaki ürün ve afet kapsamımıza göre değerlendirecek olursak, İspanya'nın 20 yılda ulaştığı noktaya 1 yıldan kısa bir sürede ulaşmayı başardık. Pek çok ülkenin 10 yıldan önce poliçe kesmeye cesaret edemediği don felaketi bile teminatımız altında” dedi.

Tarım Sigortası sistemi Türkiye'de henüz çok yeni olduğu için büyük bir doğal afetin neden olacağı hasarı karşılayacak bir ödeme yeteneğine sahip değil. Kısa sürede gelinen nokta göz önünde bulundurulduğunda bu sorunun da kısa süre içinde ortadan kalkacağını vurgulayan Bora, “Türkiye için çok yeni bir sistem olduğu için ilk yıl en fazla 65 milyon YTL'lik poliçe hedefi koyduk. Oysa daha ilk 6 ayı 211,3 milyon YTL'yle kapatmayı başardık. Son 2,5 ay içinde verdiğimiz teminat tutarı ise tam 435 milyon 118 bin YTL'yi buluyor. 2006 sonuna kadar 12 bin 200 kişi olan sigortalı sayısı da 2,5 ayda 52 bin 264 kişi artarak 64 bin 464'e ulaştı. Bu rakamlar büyük bir doğal afetin neden olacağı hasarı karşılama gücüne kısa sürede kavuşacağımızın en büyük kanıtı” şeklinde konuştu.

Su ürünleri sigortası Mayıs’ta

Teminat altına alınan ürünlerle, felaket kapsamı da genişletildi. Başlangıçta süt sığırları için hayvan hayat sigortası ile sınırlı sayıda bitkisel ürün sigortasıyla sınırlı olan teminat kapsamına, tüm bitkisel ürünler ile seralar dahil edildi. Aynı şekilde dolu, yangın, fırtına, heyelan ve hortum dışında don felaketi de sigorta kapsamında yerini aldı. Kuraklık ve sel sigortasının da gündemlerinde olduğunu belirten Bora, “Verileri toplamaya başladık, 3 ila 5 yıla kalmaz kapsama alacağız. Tabii önce poliçe sayısının artması, havuzda birikecek primlerle sistemin kuraklık gibi büyük hasar verebilen bir afet hasarını karşılayacak ödeme gücüne ulaşması gerekiyor” dedi. Bunun 10 yıl içinde gerçekleşebileceğini ifade eden Bora, diğer yandan sigortalanabilir ürün kapsamlarını hızla genişlettiklerini belirtti. Mayıs ayında su ürünleri sektörünün de olası felaketlere karşı sigorta güvencesine kavuşacağını açıklayan TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, küçükbaş hayvanlığın da önümüzdeki yıllarda sisteme sokulacağını söyledi. Bora, gelecek yıllarda çiftçinin ödeyeceği teminat bedellerinin düşeceği müjdesini de verdi.  

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.