Gıda Hattı

Çiftçi buğdayın maliyetini çıkardı, fiyatı bekliyor!

18 Mayıs 2022, 10:15
Paylaş
Çiftçi buğdayın maliyetini çıkardı, fiyatı bekliyor!

Tarım girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çeken TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yakın zamanda buğdaya taban fiyatı bekliyoruz. İnşallah maliyetlerimizi, girdilerimizi kurtaracak, en azından birazcık olsun kar edebilir hale gelmemizi sağlayacak açıklamayı bekliyoruz” dedi. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ise, bir kg buğdayın çiftçiye maliyetini 4,26 TL olarak hesapladıklarını, desteklemeler hariç ekmeklik buğdayın fiyatının 5.75 TL olmasını beklediklerini bildirdi.

Çankırı Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı tören ile hizmete açıldı.​

“En çok fiyatı artan hammaddeler tarım ve hayvancılıkta”

Konuşmasında koronavirüs salgınıyla tarım ve hayvancılığın öneminin arttığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, salgın ve Rusya-Ukrayna Savaşı'yla bütün dünyanın tarım ve hayvancılığı keşfetmeye başladığına işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki dönem bütün dünya için çok sıkıntılı olacak. Pandemide gördük ki herkes ‘önce ben, benim halkım’ diyor. Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş. Son 10 yıla bakın en çok fiyatı artan ham maddeler ne? En çok fiyatı artan ham maddelere baktığınız zaman tarım ve hayvancılık birinci sırada yer almaktadır. Tarım ve hayvancılıkta ekmek var, doğru alandasınız. Başka alana değil, bu işe yönelmek lazım.” dedi.

Kızılırmak havzasının iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Daha çok gelir elde edebilmek, ürün elde edebilmek için bütün Kızılırmak havzasını kapsayacak şekilde çalıştay yapmamız lazım. Çünkü bizim elde ettiğimiz gelir, verimlilikte başka ülkeleri mukayese ettiğimiz zaman, aramızda çok fark var. Daha çok gideceğimiz yol var." ifadelerini kullandı.

Buğdayda taban fiyat beklentisi

Tarım ve hayvancılıkta son dönemde sıkıntılar olduğunu, girdi maliyetlerindeki sıkıntıları dile getirdiklerini anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Yakın zamanda buğdaya taban fiyatı bekliyoruz, inşallah önümüzdeki hafta açıklanır. Cumhurbaşkanımız geçen hafta, kendisine teşekkür ediyorum, çayın taban fiyatını açıklarken çok iyi şekilde açıkladı. İnşallah buğdayda da taban fiyatını maliyetlerimizi, girdilerimizi kurtaracak, en azından birazcık olsun kar edebilir hale gelmemizi sağlayacak açıklamayı bekliyoruz” diye konuştu.

Çiftçi buğdayın maliyetini hesapladı!

Buğday alım fiyatına ilişkin beklentilerini açıklayan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ise, tarımsal girdi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle çiftçinin üretim maliyetlerinin arttığına dikkat çekerek, tohum, gübre, zirai ilaçlar, yaprak gübresi, işçilik, mazot, tarla kirası, hasat ve nakliye giderlerini kalem kalem hesapladıklarını söyledi.

Bir kg buğdayın bu yıl çiftçiye maliyetini 4,26 TL olarak hesapladıklarını, üretimin sürekliliği için mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat farkı desteklemeleri hariç ekmeklik buğdayın fiyatının 5.75 TL olmasını beklediklerini bildiren Doğru, “Üreticilerimiz ve piyasalardan aldığımız bilgiler çerçevesinde, hasat döneminde ekmeklik buğday fiyatlarının; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat farkı desteklemeleri hariç kilosunun 5.75 TL olmasının, üretimin sürekliliği için uygun olacağı görüşüyle bakanlığımız ve kamuoyunun takdirlerine sunarız” dedi.

“Hububat alım ve satış fiyatları haftalık güncellenmeli”

“Geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle 17 milyon ton civarında gerçekleşen üretimimiz, ihtiyacımız olan buğdayı da yurt dışından ithal etme mecburiyetinde bırakmıştır” diyen Doğru, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle buğday fiyatlarının dünya piyasalarıyla birlikte Türkiye’de de yükseldiğine dikkat çekti. Doğru, hububat alım ve satış fiyatlarının, Türkiye'nin geniş hasat coğrafyası ve değişen piyasa koşulları göz önüne alınarak haftalık güncellenmesini, alım fiyatlarıyla beraber satış fiyatları ve şartlarının da açıklanmasını talep etti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.