Gıda Hattı

Çiftci 5 yıl sonra hükümete güvendi, 2.5 milyon ton buğdayı TMO'ya teslim etti

3 Eylül 2006, 22:47
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin başlattığı 'buğday alım kampanyası' sona erdi. Kampanya sonuçlarına göre, çiftçilerin yüzde 75'i mahsulünü TMO'ya verdi. Çiftçilerin bu yıl ofislere teslim ettiği buğday miktarı son 5 yılın rekorunu da kırmış oldu. Uzmanlar, ortaya çıkan tabloyu, "Çiftçi 5 yıl sonra hükümete güvendi" şeklinde değerlendirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin başlattığı 'buğday alım kampanyası' sona erdi. Kampanya sonuçlarına göre, çiftçilerin yüzde 75'i mahsulünü TMO'ya verdi. Çiftçilerin bu yıl ofislere teslim ettiği buğday miktarı son 5 yılın rekorunu da kırmış oldu. Uzmanlar, ortaya çıkan tabloyu, "Çiftçi 5 yıl sonra hükümete güvendi" şeklinde değerlendirdi.
Son iki yıldır geliştirilen tarım politikası sayesinde çiftçiler mahsullerini açık piyasada satmak yerine TMO'ya teslim etmeyi tercih etti. TMO'ya ürününü teslim eden çiftçilere prim ve stok başına verilen avansların onların bu yönde karar kılmasında etkili oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi'ne çiftçiler bu yıl toplam 2 milyon 169 bin 463 ton ürün teslim etti.
TMO Türkiye geneli 27 şubesinde başlattığı kampanyada, en az ürünü Adana şubesi aldı. Çukurova çiftçileri geçen yıl devlete yaklaşık 40 bin ton buğday teslim ederken, bu yıl sadece 15 bin ton teslim etmesi dikkat çekti. Kampanya kapsamında Konya ve Diyarbakır'da çiftçiler ürünlerinin hemen hemen tamamını TMO'ya verdi. Konya 302 bin 840 ton buğday alırken, Diyarbakır 206 bin 500 ton aldı.
Makarnalık, ekmeklik ve arpa miktarı bakımından TMO'ya en fazla ürünü Güneydoğu teslim ederken, en az ürünü Bandırma ve Samsun bölgeleri teslim etti. Teslim edilen toplam ürün içinde Güneydoğu'nun payı yüzde 25'i geçerken, İç Anadolu yüzde 23 ile ikinci, Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 18 ile üçüncü sırada yer aldı. Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) bu yıl 206 bin 500 ton buğday alarak rekor kırdı. Bu sayı Türkiye'de çiftçilerin bu yıl devlete teslim ettiği buğdayın önemli payını oluşturuyor.
Diyarbakır Ticaret Borsası'nda toplam bin 652 analiz yapılarak yaklaşık 850 üreticinin mahsulü alındı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan DTB Başkanı Fahrettin Akyıl, ortaya çıkan tablonun sevindirici olduğu belirterek, "Bu konuda yapılan bir çok çalışmanın boşa gitmediğini ve Diyarbakır çiftçisinin bu destekleme alımlarından daha fazla yararlandığını görüyoruz. Özellikle bizlere göstermiş olduğu destek ve yardımlarından dolayı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e teşekkür ediyorum" dedi.
Akyıl şöyle konuştu: "Borsa serbest piyasa ekonomisinin kalbidir. Ticaret borsaları zirai ürünlerin işlem gördüğü yerlerdir. Bu yerlerde satışa sunulan ürünün kalitesi belirleniyor, aynı kalitedeki ürün Türkiye piyasalarındaki fiyat aralığı veri olarak ortaya çıkarılarak ürün satışa sunuluyor. Arz talep eğrisine göre fiyatını buluyor. Bundan güzel bir şey olabilir mi. Yani çiftçimiz TMO alımlarını pazardan haberdar olarak, ürünün kalitesini bilerek nezih bir ortamda gerçekleştirerek sorunsuz ve problemsiz bir alım dönemi geçiriyor"
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu da, çiftçilerin ürününü TMO'ya teslim etmesini tarım alanında getirilen destek ve teşviklere bağlıyor. Arzu, " Ürününü satmasa bile TMO depolarına bırakan çiftçi prim alıyor, avans alıyor. Depo ücreti vermiyor. Böyle bir ortamda çiftçi neden ürününü vermesin" ifadelerini kullanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.