Gıda Hattı

Çift maske takmaya gerek var mı? Bilimsel araştırma...

23 Nisan 2021, 07:30
Paylaş
Çift maske takmaya gerek var mı? Bilimsel araştırma...

Yetkililer, birçok durumda çift maske takmanın daha güvenli olduğunu söylüyor ve vatandaşlara tavsiye ediyor. Peki gerçekten böyle mi? Bilimsel çalışmalar ne gösteriyor?

Çalışmadan elde edilen sonuçlar JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlandı. Araştırmaya göre, yüzünüze iyi oturan bir maskeniz varsa, 2 maske takmanız gerekmeyebilir.

Araştırmacılar, gönüllüler üzerinde farklı maske kombinasyonlarını denedi. Elde edilen sonuçlar, yüzün tamamını kaplayan maskelerin en iyi filtrelemeyi sağladığını gösterdi.

Çalışma ekibi, “Çift maskenin esas faydası, daha fazla katman sağlamasından değil maskenin yüze daha iyi oturmasını sağlamasından ileri geliyor” diye konuştu.

Verilere göre cerrahi bir maske üzerinde kumaş maske takmak, maskenin yüze daha iyi oturmasının yanında daha iyi filtreleme sağlıyor. Ancak cerrahi maskenin kumaş maske üstüne takılması, yalnızca cerrahi maske takmaya kıyasla ilave bir fayda sağlamıyor.

| Maske takmak en tehlikeli ortamlarda dahi korona virüsten koruyor! |

Cerrahi maskelerin yüze daha iyi oturması sağlanabilir!

Birçok cerrahi maske, dokunmamış polipropilen tabakalardan üretiliyor. En kaliteli N95 maskelerde de aynı malzeme kullanılıyor. Bazılarında, bulaşıcı parçacıkları yakalamak için elektrostatik bariyerler de bulunuyor.

Ancak cerrahi maskeler, yüze oturma anlamında kumaş maskelere göre geri. Cerrahi bir maskenin üzerine kumaş maske takılması, başarılı bir filtreleme özelliği iyi daha iyi yüze oturmayı bir araya getiriyor.

Çift maske takmak rahatsız hissettiriyorsa, cerrahi maskelerin yüze daha iyi oturmasını sağlamanın başka yolları da var. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin çift maske çalışmasında, cerrahi maskenin uçlarını bağlamak ve kıvrılan bölümü içe bastırmak, maskenin yüzü daha iyi sarmasını sağlıyor. Bazı uzmanlar ise, tek maskenin yüze daha sıkı oturması için maske tokaları kullanılmasını öneriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.