AramaArama
Gıda Hattı

CHP’li vekiller kuraklığı tarlada gördü, üreticiye destek çağrısı yaptı!

23 Mayıs 2021, 15:47
Paylaş
CHP’li vekiller kuraklığı tarlada gördü, üreticiye destek çağrısı yaptı!

Konya ve Karaman’da üreticilerle buluşan CHP Heyeti, İç Anadolu Bölgesi'nde yaşanan kuraklık afetini yerinde gördü. CHP’liler, “Zarar karşılansın, üreticinin borçları faizsiz ertelensin, destek verilsin” çağrısı yaptılar.

Ciddi kuraklık nedeniyle CHP Genel Merkezi'nin görevlendirmesiyle, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve CHP Tarım Çalışmaları Komisyonu Üyeleri Adana Milletvekili Ayhan Barut, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Konya ve Karaman'a çıkarma yaptı.

Sorunları yerinde görüp çiftçiler, muhtarlar ve üretici temsilcileriyle buluşan CHP Heyeti, sorunları yerinde görüp ilgilileri dinleyerek notlar aldı, hazırlayacakları raporu CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sunacaklarını bildirdi.

"Kuraklık mağduriyeti acilen giderilmeli "

CHP Karaman Mustafa Cem Kağnıcı’nın da eşlik ettiği CHP Milletvekili Heyeti, ilk olarak Konya Ereğli'de Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, muhtarlar ve üreticilerle buluştu. Kuraklık başta olmak üzere çiftçilerin yaşadıkları sorunları dinleyen, çözüm için neler yapabileceğini konuşan CHP Heyeti, Karapınar'a geçip Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner ve çiftçilerle bir araya geldi, kuraklığın vurduğu çiftçilerin mağduriyetinin acilen giderilmesini istedi.

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen İç Anadolu Bölgesi'nde yaşanan kuraklıkla ilgili çalışmalarını sürdüren CHP Heyeti, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Sami Yaşar ve Kazım Karabekir Ziraat Odası Başkanı Muammer Harmandar ve çiftçilerle de görüşüp kuraklığın vurduğu alanlarda incelemelerde bulundu.

Konya'ya geçerek Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar ile de görüşen CHP’liler, daha sonra Konya Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut ve Kulu Ziraat Odası Başkanı Cengiz Öztürk ile durum değerlendirmesi yapıp kuraklıkla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

“Tam bir felaket var”

Kuraklık nedeniyle kıraç yerlerde ekili arpa ve buğdayın tamamen zarar gördüğü, sulanabilen alanlarda da yüzde 40'ları aşan rekolte kaybının beklendiği İç Anadolu Bölgesi'nde zararı yerinde görüp incelemelerde bulunan CHP Milletvekilleri, vahim tablo karşısında iktidarı acil göreve çağırdı.

Kuraklığın vurduğu buğday ekili tarlada iktidara seslenen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, uzun zamandır kuraklıkla ilgili çağrı yaptıklarını ancak iktidarın kayıtsız kaldığını söyledi. Barut, "Buğday ve arpa ekili birçok yerde hasat yapılmadan bu alanlar sürülecek. Tam bir felaket var. Bu durum çiftçinin belini büküyor, zarar çok büyük ve verim kaybından kaynaklı ithalat gündeme gelebilecek. Üretici ve tüketicileri kötü günler bekliyor. Çünkü çiftçinin zararı büyük, ürün az olup bulunamayınca tüketici de olumsuz etkilenecek. Üretime destek verin, çiftçiyi mağdur etmeyin, ithalata değil" dedi.

“Afet Bölgesi ilan edilsin”

Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de, 15 Haziran'dan sonra hasadı yapılacak buğday ve arpanın kuraklık nedeniyle hasat edilmeden sürüleceğini söyledi. Üreticinin kuraklıktan kaynaklı verim alamayacağını, ürün elde edemeyeceğini aktaran Gökçel, "Buralarda sulama projeleri hayata geçirilseydi bu mağduriyet olmayacak, en azından masrafını karşılayacaktı. Ama bu şartlarda bırakın masrafını karşılamayı hasat bile yapamayacak. Mutlaka çiftçinin zararı karşılanması, hibe destekleriyle desteklenmesi, borçlarının faizsiz ertelenmesi gerekiyor" diye konuştu. Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ise, "Yaptığımız çalışmalarda, sahada gördüklerimiz çok vahim. Bölgemizde tam bir kuraklık afeti var. Kıraç alanlarda hububat hasat edilemez halde. Sulanan arazilerde yüzde 40'lara varan ürün kaybı var. Derhal iktidarın çözüm üretmesi, afet bölgesi ilan etmesi, çiftçi zararının karşılanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

CHP Heyetine teşekkür eden Karaman Kazım Karabekir Ziraat Odası Başkanı Muammer Harmandar da, “Burada bir afet var. Zaten yüksek girdi maliyetleriyle boğuşan çiftçimiz, yine mağdur oldu. Çiftçi borçlarının faizsiz ertelenmesini, zararın karşılanmasını istiyoruz" dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.