Gıda Hattı

CHP’li Özcan’dan ziraat ve gıda mühendislerine kadro teklifi

18 Ağustos 2015, 11:45
Paylaş
CHP’li Özcan’dan ziraat ve gıda mühendislerine kadro teklifi

CHP Milletvekili Ali Özcan, ziraat, gıda, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimleri ve su ürünleri teknikerlerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda 10 bin kadro açılması için yasa teklifi verdi.

Teklifinin gerekçesinde, dünyada baş gösteren kıtlık ve açlık tehlikesinin gelişmiş ülkeleri bu alanda köklü çözümler üretmeye ittiğini, yeterli gıda üretimi kadar kaliteli ve sağlıklı gıda üretiminin de hayati önem taşıdığını, bu nedenle yetişmiş işgücünün sektörde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özcan, Türkiye’de gıdanın toplu olarak tüketildiği 650 bin civarında işletme olduğunu kaydetti.

Bu 650 bin noktanın sadece 6 bin gıda kontrolörü ile denetlenmeye çalışıldığını belirten Özcan, bu kişilerin sadece %20’sinin gıda mühendisi olduğunun altını çizdi.

Yasa teklifiyle işsiz üniversite mezunlarına iş olanağı sağlamayı hedefledikleri gibi, gıda üretiminin daha planlı, etkili ve denetimli olması içinde adım attıklarını ifade eden CHP’li Özcan, gıda denetimindeki yetersizliklerin yol açtığı haksız rekabetin de ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi. Özcan, mühendislerin, veterinerlerin ve teknikerlerin istihdamı ile Türkiye genelinde daha etkili bir gıda politikasının sağlanabileceğini vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.