AramaArama
Gıda Hattı

CHP'li Mazlum Nurlu'dan İran üzümü uyarısı!

13 Mart 2016, 20:15
Paylaş
CHP'li Mazlum Nurlu'dan İran üzümü uyarısı!

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, İran üzümünü Meclis gündemine taşıdı. İran’dan getirilen kuru üzümlerin Mersin serbest bölgesinde kutuları değiştirilerek, Türk üzümü gibi Avrupa’ya ihraç edildiği konusunda şikayetler geldiğini belirten Nurlu, “Bu ticaret şekli Manisa’ya ihanettir” dedi.

En fazla çekirdeksiz kuru üzüm üretimi yapan ülkelerden birisi olan Türkiye’de üretilen üzümün % 80-90’ı ihraç edildiğini belirten Mazlum Nurlu, TBMM Başkanlığı’na Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Ülkemizde bulunan serbest bölgelere İran’dan getirilen çekirdeksiz kuru üzümlerin ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümlerle karıştırılıp kutuları değiştirilerek Türkiye’de üretilmiş gibi yeniden paketlenip etiketlendiği ve ihraç edildiği iddiaları doğru mudur?” ifadelerine yer verdi.

mazlum-nurlu-gidahatti“CHP olarak, serbest ticarete karşı değiliz. Fakat kuralsız bu ticaret şeklini de doğru bulmuyoruz.” diyen Nurlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, serbest ticaret kapsamında tarım ürünlerinin serbest bölgelere giriş ve çıkışında daha dikkatli davranarak, İran üzümünün sultaniye çekirdeksiz kuru üzümü gibi ihraç edilmesini engellemesini istedi. Nurlu, “İç ve dış ticaretin kurallarıyla yapılmasını sağlamak Hükümetin görevidir. Gerekli tedbirler acilen alınarak Manisa için büyük önem arz eden Sultaniye Çekirdeksiz Kuru Üzümün imajının zedelenmesine asla izin verilmemelidir ifadelerine yer verdi.” dedi.

Mazlum Nurlu’nun, Bakan Tüfenkçi tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şöyle: “Çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve ihracatı ülkemiz ve Manisa ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Üretilen çekirdeksiz kuru üzümün % 90’ı ihraç edilmektedir. Bu nedenle Türkiye uluslararası üzüm piyasasında fiyat dengesi açısından en önemli belirleyicidir.

Bu yıl don ve dolu yağışı nedeniyle üzüm rekoltesi düşük gerçekleşmiştir. Üzümün az olmasından kaynaklı olarak fiyatların yüksek seyretmesine rağmen, üreticinin gelirinde büyük kayıp oluşmuştur.

Geçen yıllarda gündeme gelen Mersin serbest bölgesinden İran üzümü ihracatı yurt dışında üzüm piyasamıza büyük zarar vermiştir. Bu yılda Mersin serbest bölgesine getirilen İran Üzümünün, Manisa üzümü ile paçal yapılarak, yani karıştırılarak Avrupa’ya Türk firmaları etiketi ile ihraç edildiği konusunda şikayetler gelmektedir.

Verilen bilgilere göre Manisa kuru üzümü ile İran üzümü fiyatı arasında tonda 500 dolar gibi bir fark vardır. Bazı ihracatçılar bunu fırsat bilerek İran üzümünü yurt dışına Türk üzümü olarak ihraç etmektedirler.

iran-uzumu-gidahattiHer ne kadar yerli üreticiyi korumak için % 56 gümrük vergisi uygulansa da, vergi muafiyeti olan Serbest Bölgelerde, İran’dan gelen kuru üzüm yeniden işlenip kutuları değiştirilerek Türk Üzümü olarak Avrupa ülkelerine satılmaktadır. Gerek kalite, gerekse nefaset bakımından daha iyi olan sultaniye çekirdeksiz kuru üzümümüzün imajına zarar verilmektedir. Çünkü üreticilerimiz Avrupa standartlarına uygun ilaç kalıntısı olmayan en kaliteli üzümü yetiştirmektedirler. Fakat İran üzümündeki kalıntı miktarının fazlalığı nedeniyle fiyatlar düşürülmektedir.

Üzüm ihracatı ve üretimi için büyük tehlike oluşturan bu gelişmelerin önüne geçilmediği takdirde, Avrupa’daki üzüm pazarımızı kaybedecek ve bundan en büyük zararı ülkemiz ve üzüm üreticilerimizin göreceğimiz ifade edilmektedir.

Bunlara göre;

1-     Ülkemizde bulunan serbest bölgelere İran’dan getirilen çekirdeksiz kuru üzümlerin ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümlerle karıştırılıp kutuları değiştirilerek Türkiye’de üretilmiş gibi yeniden paketlenip etiketlendiği ve ihraç edildiği iddiaları doğru mudur?

2-     2014-2015 ve 2016 yıllarında İran’dan serbest bölgelere gelen üzüm miktarı ne kadardır?

3-     Bu üzümler hangi ülkelere ihraç edilmiştir?

4-     Bu yıl ülkemizden rekolteden fazla üzüm ihraç edildiği iddiaları doğru mudur?

5-    Dış piyasada imaj zedelenmesine neden olan bu uygulamanın engellenmesi için hangi tedbirleri alacaksınız?”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.