Gıda Hattı

CHP’li Karabat’tan canlı hayvan ve et ihracatı konusunda yeni sorular!

7 Nisan 2022, 16:59
Paylaş
CHP’li Karabat’tan canlı hayvan ve et ihracatı konusunda yeni sorular!

Katar’a canlı hayvan ve kırmızı et ihracatını gündeme taşıyan CHP’li Özgür Karabat, Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasıyla tartışmanın bittiğini söyleyen AKP sözcüsü Ömer Çelik’e yeni sorular yöneltti. Karabat, “Bizim açımızdan tartışma bitmemiştir. Vatandaşlarımızın midesine ucuz et girene kadar da bitmeyecek” dedi.

Türkiye’de kırmızı etteki sıkıntıya ve fiyatların yükselmesine rağmen, canlı hayvan ve kırmızı et ihracatı yapıldığını gündeme taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, iddialarına yeni sorular ekledi.

“AKP, tercihini Katar’dan yana yaptı”

23 Mart 2022 tarihinde, AKP’nin Katar, İran ve Irak başta olmak üzere, skandal boyutlardaki canlı hayvan ve hayvansal ürün ihracatını ortaya çıkardıklarını bildiren Karabat, açıklamalarından sonra AKP sözcüsü Ömer Çelik’in, Ticaret Bakanlığı’nın gerekli açıklamayı yaptığını ve tartışmanın bittiğini söylediğini hatırlattı.

“Ancak bizim açımızdan tartışma bitmemiştir. Vatandaşlarımızın midesine ucuz et girene kadar da bitmeyecek!” diyen Karabat, şöyle devam etti:

“Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Biz canlı hayvan et ve hayvansal ürün ihracatı açıklamalarımızın kamuoyuna yansıyan görüntüler eşliğinde duyurduk. Gündeme getirip belgelediğimiz skandala, sorduğumuz sorulara çeşitli cevaplar verildi.

Ancak iddialarımızı yalanlayan ne bir açıklama ne de somut veri paylaşıldı. Verilerimiz ve iddialarımızın dayanağı doğrudan ilgili sivil toplum kuruluşlarının, Kasaplar Odasının ve 15 ayda 1,5 milyar dolara yükselen canlı hayvan ve hayvansal ürün ihracatı verileri.

TÜİK, kırmızı et üretim ve tüketim verilerini açıklamıyor

TÜİK’in 25 aydır neden kırmızı et üretimi ve tüketimine dair verileri açıklamadığını, yapılan küpe oyunlarını ve kayıt dışı canlı hayvan ve et ihracatı da sormuştuk. Bunların hemen akabinde Et ve Balık Kurumu’nun ürünlerine %48 zam yapması toplumda haklı bir tepki yaratmıştır.

Derdimiz vatandaşlarımızın ucuz ve sağlıklı gıdaya erişiminin kolaylaşması ve zaten kriz nedeniyle alım gücü iyice düşen vatandaşlarımızın sorunlarına bir nebze de olsa dikkat çekmek.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’e sorular

Şimdi konuyla ilgili açıklamalarımıza yanıt veren AKP sözcüsü Ömer Çelik’e birkaç soru daha sormak istiyorum:

1) AKP Sözcüsü Sn. Ömer Çelik, hayvan ihracatı konusunun Ticaret Bakanlığı tarafından yalanlandığını söylemiş. Peki, bu konuyu gündeme getirdiğimizde neden hayvan ihracatını yasaklama kararı aldınız?

2) Canlı hayvanın kilogramını 2.05 dolara (30 TL) sattınız mı? Şimdi 3 dolardan (45 TL) Uruguay’dan alıyor musunuz? Vatandaş iftar sofralarına et koyamazken, karkas etin fiyatı 85 TL’yi aşmışken neden 3 dolara, yani 45 TL’ye İran’a, Katar’a, Irak’a sattınız? Aradaki 40 lira kimin cebine, nasıl giriyor?

“Vatandaş iftar sofrasına et koyamıyor”

3) Kasaplar canlı hayvanın kilogramına 55-60 TL verirken neden 30 TL’ye ihraç ettiniz?

4) Vatandaş iftar sofrasına et koyamazken 15 ayda başta Katar, Irak ve İran’a olmak üzere yapılan 1.5 milyar dolarlık hayvansal ürün ihracatını nasıl açıklıyorsunuz?

Son olarak Sayın Çelik’e şu çağrıyı yapmak istiyorum:

“Gıda krizini AKP yönetimi de biliyor”

Sayın Çelik Adanalı, kendisinin Adana’yı da sevdiğine inanmak istiyoruz. Adana Kasaplar Çarşısına gitsin ve orada esnafla konuşsun. Esnafa neden son iki ayda iki defa kepenk kapatma eylemi yapmışlar bir sorsun!

Gıda krizini en az bizim kadar tüm AKP yönetimi biliyor. AKP tercihini yaptı ve vatandaşın ucuz ete ulaşımını kolaylaştıracağına, gitti ihracatı tercih etti. Devletin rakamları ortada. Halkın güvenilir beslenmesinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.