AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

CHP’den iki koldan şarbon atağı!

CHP’den iki koldan şarbon atağı!
4 Eylül 2018, 11:29

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, Ankara’da 100’e yakın hayvanın şarbondan öldüğü ve şarbonun ölümcül olabileceği belirtilirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi de, şarbonlu hayvan ithal eden firmaların açıklanmasını istedi.

CHP ‏Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, şarbon vakalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

CHP’den ithal et eleştirisi

Türkiye’yi alarma geçiren şarbon hastalığının tehlikelerine dikkat çekilen toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “2010 yılında bu yana 6.6 milyon baş hayvan ithal ettik. Ayrıca 273 bin ton hazır kırmızı et aldık. 2010 yılında başlayan ithalatta, 2011 yılında Polonya’dan gelen hayvanlarda deli dana hastalığı çıktı. 2014 yılında mavi dil hastalığı çıktı. Sonrasında ise Bulgaristan sınırında veba hastalığı tespit edildi. Son olarak şarbonlu hayvanlar yurda girdi” dedi.

Sarıbal, şarbonun toprakta ve otta var olabilen bir bakteri olduğunu aktararak, “Sadece elbette ithalat üzerinden geldiğini söylemeyeceğiz ama birçok hastalığın denetimsiz ve kontrolsüz olarak ithal hayvanlar üzerinden toplum sağlığını tehdit ettiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Şarbon ölümcül olabilir”

TTB Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu ise şarbon hastalığının ölümcül olabileceğini belirterek, “Özelikle solunum ile bulaşan şarbon hastalığı ölümcüldür. Hastanın kurtulma oranı düşüktür” diye konuştu.

“Ankara'da 100’e yakın ölen hayvan var”

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Ali Şeker de, şarbonun insan ölümlerine yol açabilecek bir hastalık olduğunu belirterek, bu nedenle herkesin üzerine düşeni yapmak durumunda olduğunu kaydetti.

Şeker, “Şarbon hastalığı önlemi alınmazsa yayılabilir, ölümlere neden olabilir. Ankara'da 100’e yakın ölen hayvan var. Türkiye'de işsizlik had safhada, meralar kuruyor. Biz dolarla dışarıdan et alıyoruz” dedi.

Virüsün akciğer veya sindirim sistemine yerleşmesi halinde çok daha öldürücü olabildiğini vurgulayan Ali Şeker, "Hastalıklı hayvanların etleri mutlaka güvenli şekilde imha edilmeli" ifadesini kullandı.

 

“Şarbonlu hayvan ithal eden firmalar açıklansın”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ise Türkiye'de artış gösteren şarbon vakalarını TBMM'ye taşıdı.

TBMM Başkanlığına soru önergesi veren İlgezdi, 2008-2017 yılları arasında şarbon hastalığı nedeniyle Türkiye'de en az 8 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, hayvan ithalatında 21 günlük karantina uygulamasının yapılmadığı, ayrıca ithalatçı firmaların hayvan başına 100 dolar tutan sağlık ve kan testi harcamalarını yapmayarak, kağıt üzerinde yapılmış gibi gösterdikleri iddiasını gündeme getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi ayrıca ithal hayvanları Türkiye’ye getiren firmaların iktidara yakın bir vakfa bağış yaptığı iddiasını da sordu. Gamze Akkuş İlgezdi, şu soruları yöneltti:

Hayvan ithalatı ve şarbon

“Brezilya’dan ithal edilen hayvanlar köken olarak o ülkeye mi aittir? Yoksa Brezilya’ya da başka bir ülkeden mi getirilmişlerdir? Brezilya’dan ithal edilen söz konusu büyükbaş hayvanlardan yolda telef olanlar var mıdır? Eğer yolda telef olan hayvanlar varsa o hayvanlardan örnekler alınıp incelenmiş midir? Hastalık Türkiye’ye Brezilya’dan mı gelmiş yoksa buradaki mevcut sporlardan mı bulaşmıştır?

Son bir yılda ülkemize kaç kez hayvan ithalatı yapılmıştır? Söz konusu hayvanlarda şarbon olup olmadığına ilişkin kontrol yapılmış mıdır?

2003- 2018 yılları arasında hangi firmalar tarafından Türkiye’ye canlı hayvan ithalatı yapılmıştır?

2003- 2018 yılları arasında yurtdışından Türkiye kaç adet hayvan ithal edilmiştir? İthal edilen hayvanlardan kaçında, hangi hastalıklara rastlanılmıştır?

2003- 2018 yılları arasında Türkiye’ye birden fazla seferde hastalıklı hayvan ithal eden firma var mıdır? Varsa bu firmalar hangileridir? Bu firmalarca piyasaya sürülen etin miktarı nedir?

Hayvan ithalatında 21 günlük karantina uygulamasının yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa karantina uygulamasından vazgeçilmesinin sebebi nedir?

İthalatçı firmaların hayvan başına 100 dolar tutan sağlık ve kan testi harcamalarını yapmayarak, kağıt üzerinde yapılmış gibi gösterdikleri iddiası doğru mudur? Bu iddia doğru ise, Türkiye’ye bu yolla sokulan hasta hayvan sayısı nedir?

Türkiye’yi son günlerde kasıp kavuran şarbonlu hayvanları Türkiye’ye getiren firmaların bir vakfa bağış yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bağış yapılan vakıf hangisidir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan küpe affının gerekçesi nedir? Böylece hayvan ithalatında yapılan usulsüz işlemlerin üstünün kapatılacağı iddiaları doğru mudur?

Küpe affından yararlanacak ithalatçı firmalar arasında daha önce hayvanları arasında hastalık çıkan firmalar var mıdır? Varsa bu firmalar hangileridir?

Sadece 2018 yılında 79 şarbon vakasının yaşanmış olması bir tesadüf müdür? Türkiye'de 2003-2018 yılları arasında şarbon şüphesiyle hastanelere kaldırılan vatandaşlarımızın sayısı nedir? Şarbonun ciddiye alınması için kaç vatandaşımızın hayatını kaybetmesi gerekir?”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.