Gıda Hattı

CHP’den iktidara 6 düzenleme, marketlere 10 temel gıdaya zam yapmama çağrısı!

20 Kasım 2021, 17:41
Paylaş
CHP’den iktidara 6 düzenleme, marketlere 10 temel gıdaya zam yapmama çağrısı!

Kara kışla mücadelede hareketi kapsamında gıda sektörü paydaşlarıyla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın gıda ihtiyaçlarını karşılaması için yapılması gerekenleri açıkladı. İktidardan gıdada yüzde 8'lik KDV'nin sıfırlanması da dahil 6 kalemde düzenleme yapılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, zincir marketlerden de un, yağ, süt makarna ve bulgurun da aralarında olduğu 10 temel gıda ürününe kış boyunca zam yapmamalarını istedi. Kılıçdaroğlu, “Size taahhüt ediyorum, iktidara geldiğimizde zararınızı tazmin edeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk olarak sosyal medya hesabından “Saray Hükümeti’nin göz göre göre halkımızı sefalete mahkum etmesine göz yummayacağımı söylemiştim. Kara Kışla Mücadele Hareketimiz kapsamında gıda sektörü paydaşlarıyla bir araya geliyorum. Atacağımız adımları saat 17.00'de basın açıklamasıyla kamuoyuna ilan edeceğim” açıklaması yaptı.

“Saray iktidarı tümden aklını yitirmiş durumda”

CHP Genel Merkezi’nde kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu, zorlu kış koşullarında halkın en temel ihtiyaçlarının karşılanması için sonuna kadar mücadele etmeye kararlı olduğunu belirterek, iktidara şu sözlerle yüklendi:

“Bunun mücadelesini sonuna kadar vermekte kararlıyım. Bir yandan Kara Kış Fonu çağrımı her fırsatta yineliyorum. Diğer yandan en acil alanlarda çeşitli paydaşlarla bir araya geliyorum ve birlikte halkımız için çözüm yollarını masaya yatırıyoruz.

Şu çok açık ki, Saray iktidarı tümden aklını yitirmiş durumda ve ülkeyi hızla uçuruma sürüklemektedir. Merkez Bankası Müdürü Şahsım Erdoğan, son hamleleriyle Türk Liramızın değerini hiç etmeye devam ediyor. Dolar 11 liranın üzerine çıktı. Daha da nereye çıkacağını kimse bilmiyor.

“Saray ve şahsım iktidarı, ülkeyi de halkımızı da gözden çıkarmış”

Ama bu duruma alışmayacağız. Biz saraydan artık durmasını istiyoruz, sadece durmasını. Bu saray ve şahsım iktidarı, belli ki ülkeyi de halkımızı da gözden çıkarmış.

İşte bu yüzden bizlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Bunun da farkındayız. Enerji konusunda verdiğimiz mücadelenin yanına yeni bir cephe açacağımı ifade etmiştim, gıda mücadelesi…

Türkiye’de 14 milyon asgari ücretli, açlık sınırının altında yaşıyor.

7 milyon 587 bin 123 kişinin aylık geliri, asgari ücretin 3’te 1’i.

Her geçen gün çocuklarımız daha büyük bir açlığa, daha derin bir sefalete sürükleniyor.

İşte bu yüzden kara kış şartlarında en hayati konulardan biri, insanımızın gıdaya erişimi.

Kent yoksulluğunun bu denli derinleştiği bir dönemde köylümüzün, çiftçimizin can çekiştiği bu süreçte, sarayın attığı her adım, insan onuruna, haysiyetine yakışmayacak durumlara yol açıyor.

Gıda fiyatlarındaki artışlar

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesiyle birlikte artan maliyetler nedeniyle, en temel gıda ürünlerine peş peşe zamlar yağıyor. Saray iktidarının güdümünde hareket eden TÜİK’in verilerine baktığımızda bile, durum içler acısı.

Mesela geçen seneden bu yana karnabahar yüzde 124 zamlanmış. Patates yüzde 68, tavuk eti yüzde 68, domates yüzde 62, Ayçiçek yağı yüzde 60 zamlanmış. Un fiyatı yüzde 122 zamlandı. Bazı illerimizde fırıncılar 50 kg’lık un fiyatının 300 lirayı geçtiğini söylüyorlar. Ekmek alırken bile insanlar iki kez düşünmek zorunda kalıyor.

Başka bir acı tablo söyleyeyim. Bu ülkede bebek maması son 1 yılda yüzde 114 zamlandı. Hiç kimse unutmasın, aç bebeklerin gözyaşlarının vebali çok ağır olur.

Üreticimiz, çiftçimiz bitap durumda. Haciz gelmiş ya da gelmek üzere olan çiftçi sayısı 100 bini geçmiş durumda. Çiftçi bu haldeyken üretim git gide azalıyor, içerdeki üretim azaldıkça fiyatlar da ucu açık bir şekilde artmaya devam ediyor.

“Gıda sektörü temsilcilerini dinledim”

Ülkemizin bu halini ben kabul etmiyorum, bunu halk da asla istemiyor. İşte tüm bu şartlar nedeniyle tıpkı daha önce enerji sektörü paydaşlarını davet ettiğim gibi, gıda sektörü temsilcilerini de davet ettim ve onlarla konuştum. Bu davetime icabet eden gıda üreticisi temsilcileri, gıda perakendecileri ve sektör birlikleri temsilcileri ile bir araya geldik, bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Onların sıkıntılarını dinledim, görüşlerimi paylaştım.

Bu istişarenin ardından buradan bir çağrı yapıyorum ve o şahsa açık ve net sesleniyorum. Bu sesi duymasını istiyorum. Gereğini yaparsa buradan siyasi puan alacağını o da biliyor, ben de biliyorum. İnanın umurumda değil. Yeter ki insanımızın onuru, haysiyeti daha fazla zedelenmesin.

İktidardan 6 talep

Her şeyden önce, daha önce ifade etmiştim, yine edeyim. Kara Kış Fonunu hemen kur. Vatandaşlarımıza kış aylarında destek ver. Halkımızın mutfağındaki yangını hafifletmek için şu sayacaklarımın derhal uygulanmasını talep ediyorum. Sayacağım 6 maddenin derhal uygulanmasını talep ediyorum:

1.Ziraat Bankası kuruluş amacına uygun olarak hareket ederek, çiftçiye derhal 3 ay geri ödemesiz ve faizsiz kredi vermeli.

2.Çiftçimizin su ve elektrik borçlarının faizi silinmeli ve geliri oranında yeniden yapılandırılmalı. Çiftçinin kullandığı elektrikten KDV, TRT Payı gibi ek kalemler tümüyle kaldırılmalıdır.

3.Bankalarda ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde takibe düşmüş çiftçilerimizin borçlarına gelen faizler derhal silinmeli, kredilerin geri ödemeleri 4 ay ertelenmeli.

Tarımsal üretimde kullanılan mazotta KDV kalkmalı, gıdada KDV sıfırlanmalı!

4.Tarımsal üretimde kullanılan mazottaki KDV önümüzdeki 6 ay boyunca kaldırılmalı, ayrıca en son açıklanan tarımsal girdi destekleri en az 2 katına çıkarılmalı.

5.Bu esnada tüketiciye nefes aldırabilmek için gıda ürünlerinin çoğunda uygulanan yüzde 8’lik KDV, önümüzdeki 6 ay boyunca sıfırlanmalı.

6.CHP’li belediyelerimizin pek çoğu kooperatiflerle işbirliği yaparak, ucuz ve kaliteli gıdaya erişim sağlayan imkanlar sunuyor. Kara kışta bunu hızlıca yaygınlaştıracağız. Hangi partili olursa olsun tüm belediyelerde de, bu uygulama hayata geçirilmeli.

Saraydan derhal bu talimatları vermesini istiyoruz. Açıkça söylüyorum, bu milleti kaderine terk etme ve bu adımları at.

Kılıçdaroğlu: “Zam yapmayın, zararını tazmin edeceğiz”

Marketlerden de bir talebim var.

Sayacağım 10 temel gıda ürününe kış boyunca oluşacak enflasyon zamlarını yansıtmayın. Mecbur kalırsanız da enflasyonun altında yansıtın.

Evet, açıkça sizlerden, yani marketlerden talebim, bazı ürünlerde zarar etmeyi göze alın. Ama şunu kesin bir şekilde taahhüt ediyorum. İktidara geldiğimizde bu zararlarınızı kesinlikte tazmin edeceğiz.

“10 hayatta kalma ürününe zam yapmayın”

Zamdan muaf tutmanızı istediğim 10 hayatta kalma ürünü; un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay bir çeşit sebze. Bu ürünlere zam yapmayın, iktidara gelir gelmez bu süreçte oluşan tüm zararlarınızı kesinlikle hızla telafi edeceğiz.

Ayrıca bu 10 kalem ürün için tüm zincir marketlerin üst düzey yöneticilerine bir mektup göndereceğim. Bu bir dayanışma çağrısıdır. Bu fedakarlığınızı telafi edeceğimize bir kez daha söz veriyorum.

Halkımız müsterih olsun, insanımızın temel gıdadan mahrum kalmasına asla müsaade etmeyeceğim. Bunu önlemek için bütün yolları deneyeceğim. Eğer irade varsa yol da vardır. Bu ülkenin makus talihini kırmaya bizim irademiz var. Bunu da herkes böyle bilsin, özellikle saraydaki iyi bilsin.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.