Gıda Hattı

CHP’den hükümete açık çağrı: “Gıdada vergileri sıfırlayın”

26 Ocak 2022, 01:01
Paylaş
CHP’den hükümete açık çağrı: “Gıdada vergileri sıfırlayın”

“Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz” diyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Gıda tedarik zincirindeki tüm aşamalarda, kara kış geçene kadar, ÖTV ve KDV’yi sıfırlayın. Hem üreticinin hem tüketicinin üzerindeki yükü hafifletin” ifadelerini kullandı.

CHP MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Faik Öztrak, doğal gaz e elektrik kesintileri başta olmak üzere gündemdeki konulara değinirken, hükümete de, gıdada KDV ve ÖTV’yi sıfırlama çağrısı yaptı. Öztrak, şu mesajları verdi:

Sanayide doğal gaz ve elektrik kesintisi

“Enerji tedarikinde bir sıkıntı halinde, hangi kritik sektör ve fabrikaların çalışılır tutulacağı, elektrik kesintilerinin nasıl dolaştırılacağı çalışılmamış. Kamuda “aksiyon almak” deyiminin mucitleri, böyle bir krizde “nasıl aksiyon alacaklarını” bilemiyorlar.

Öyle sektörler var ki 3 gün değil 1 saatlik elektrik kesintisinin bile büyük maliyeti var. İhracatçıların ihracat taahhütleri var. Termini kaçırmaları halinde cezai müeyyide uygulanacak. Bunu kim karşılayacak? Bu firmalar müşterilerinden bir daha nasıl sipariş alacak?

Daha dün trollerine ‘Karadeniz’de gaz bulduk, yaz günü de kombi açın’ diye mesajlar attırıyorlardı. Bugün ülke tarihinde bir ilk yaşandı, gaz yok diye ülkede üretim durdu. Peki şaşırdık mı? Hayır. Bugün itibarıyla doluluk oranı sadece yüzde 27’dir.”

“Gıda tedarik zincirinin tüm aşamalarında ÖTV ve KDV’yi sıfırlayın”

“Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz:

Gıda tedarik zincirindeki tüm aşamalarda, kara kış geçene kadar, ÖTV ve KDV’yi sıfırlayın. Hem üreticinin hem tüketicinin üzerindeki yükü hafifletin. Hazine kaynaklarını zenginin mevduatı için seferber etmek yerine, millet için seferber edin.

Madem faizlere artık Saray karar veriyor, Önce politika faizini sıfıra indirin. Para matbaasını da sarayın mahzenine taşıyın. Öyle her ay Para Politikası Kurulu toplayıp, gölge oyunu oynamaya da gerek yok. Aradaki perdeyi kaldırın. Olsun bitsin…”

Haber Etiketleri

CHP

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.