Gıda Hattı

CHP’den ABD’ye misilleme sorusu!

24 Mart 2018, 11:25
Paylaş
CHP’den ABD’ye misilleme sorusu!

ABD’nin gümrük vergilerindeki artışın Türkiye ekonomisindeki riskleri arttırdığını belirten sanayici kökenli CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, acil önlem alınmazsa Türkiye’nin ihracatının doğrudan etkileneceğini söyledi. Arslan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye çelik ihracatına uygulanacak gümrük vergisi artışına karşılık ABD’ye hangi misillemelerin yapılacağını sordu.

ABD’de uygulamaya konulan son gümrük vergisi artışlarına dikkat çeken CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, hükümeti uyardı.

chp-kazim-arslan-gidahatti
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan

“Türk sanayicisi için tehlike çanları çalıyor”

ABD ile dış ticaret rejiminde acil önlem alınmazsa Türkiye’nin ihracatının doğrudan etkileneceğini ve dolardaki yükselişin artabileceğini savunan Arslan, ABD'nin gümrük vergilerindeki artışın Türkiye ekonomisindeki riskleri arttırdığını vurguladı.

Arslan, “ABD’ye çelik ihracatımız yılda 500 milyon doları geçiyor. Şimdi getirilen ek vergi yükleri Türk sanayicisi için tehlike çanlarını çaldırıyor. Hükümet, ABD’nin çelik hamlesiyle iç piyasasını koruma adımına karşılık hangi reçeteyi öngörüyor, bilmek istiyoruz. Çelik ihracatımıza yüklenen vergiye karşılık, çelikle neredeyse aynı düzeyde ithalat yaptığımız Amerikan pamuğu ithalatına ek gümrük vergisi konacak mı? Hükümet alternatif pazarlara yönelmek için B planını hazırladı mı, acilen açıklamalıdır” ifadesini kullandı.

“Hangi misillemeler yapılacak?”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması istemiyle konuya ilişkin soru önergesi veren CHP’li Kazım Arslan, çelik ihracatına uygulanacak gümrük vergisi artışına karşılık ABD’ye hangi misillemelerin yapılacağını sordu. Arslan, şu sorularına yanıt istedi:

“ABD’de yürürlüğe giren demir-çelik ve alüminyum sektöründeki ek gümrük vergilerinin, ülkemizin ihracatına büyük zarar vereceği ortadadır. Türkiye ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve Brezilya’nın çelik ihracatının yüzde 25, aluminyum ihracatımızın yüzde 10 ek gümrük vergisiyle karşı karşıya kalacağı ortamda, ülkemizin hangi misillemeyi yapması öngörülmektedir?

Hükümetiniz, köşeli demir çubuk ihracatına eklenen vergiye karşılık Amerikan pamuğuna ya da uçak malzemesi ithalatına ek gümrük vergisi koymayı öngörmekte midir?

Pamuk ithalatı için alternatif pazarlar araştırılmakta mıdır ya da yerli pamuk üretiminin özendirilmesi için yeni politikalar geliştirilecek midir?

Belli ürünlerdeki yıllık ihracatımızın yaklaşık %65’ine denk gelen ABD’ye mal satışımızın bu ek vergilerden etkilenmesini en aza indirmek için yeni pazarlar bulunmuş mudur?

pamuk-gidahatti“Acil eylem planınız var mı?”

Ülkemizin, ABD’deki yeni gümrük vergisi politikası sonucunda uğrayacağı zararı telafi etmek adına, demir ve çelik boru alanında yeni küresel pazarlarla denge kurulması ve bu yeni pazarlara açılması yönünde acil eylem planınız var mıdır?

ABD’de alınan kararın arka planına bakıldığında, demir-çelik ve alüminyumda yerli üretimin teşvikinin de amaçlandığı anlaşılmaktadır. Hükümetiniz, ABD’den ithal edilen ve ithalatımızda yoğun yer kaplayan ürünlerde yerli üretimin artırılması yönünde bir çalışma yapacak mıdır?”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.