Gıda Hattı

CHP Lideri TOBB’u ziyaret etti, iş dünyasına güvence verdi!

15 Kasım 2021, 23:22
Paylaş
CHP Lideri TOBB’u ziyaret etti, iş dünyasına güvence verdi!

TOBB Yöneticileri ile görüşen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Üretim yapan, alın teri döken, ihracat yapan, iç piyasaya mal üreten; ne sanayicisi, ne tüccarı, ne esnafı, hiç kimse kendini yalnız hissetmesin. Önlerindeki bütün engelleri kaldıracağız” dedi. Ülkeyi fakirleştirip, “ihracat yapacağım” diye inatlaşma içine giren bir anlayışla karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ekonominin kitabı yazılmış, şahane kitaplar yazılmış’. Zırvalıklar ve saçmalıklarla karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Meclis Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu, Ahmet Akın, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’la birlikte, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti.​ Ziyarette, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selçuk Öztürk, S. Zeki Murzioğlu, Ayhan Zeytinoğlu ve Tamer Kıran ile TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz da hazır bulundu.

“Sanayici, tüccar, esnaf; kimse kendisini yalnız hissetmesin”

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan CHP Lider Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hiç kimse üretim yapan, alın teri döken, ihracat yapan, iç piyasaya mal üreten; ne sanayicisi, ne tüccarı, ne esnafı, hiç kimse kendini yalnız hissetmesin. Geliş amacımızın öznesi bu. Bu ülkenin üretimle, alın teriyle büyüyeceğini ve kazanacağını biliyoruz. Eğer bunu yapabilirsek Türkiye’yi hızla büyütebiliriz. Onları korumak, onların haklarını savunmak, önlerindeki engelleri kaldırmak için CHP olarak elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Onların finansmana erişimi, dijitalleşme konusunda önlerine çıkacak engelleri ortadan kaldırmak da bizim görevimiz. Biz iktidar olduğumuzda ‘işletme dostu’ mevzuatı mutlaka hayata geçireceğiz. Onların önlerindeki bütün engelleri kaldıracağız.

“Akla mantığa sığmayan bir düşünceyle karşı karşıyayız”

Ülkeyi fakirleştirip, ihracat yapacağım diye inatlaşma içine giren bir anlayışla karşı karşıyayız. “Ne kadar çok fakir olursa o kadar çok ihracat yapacağız ve buradan gelir elde edeceğiz" diye akla mantığa sığmayan bir abesle, bir düşünceyle karşı karşıyayız. Bu düşünceyi asla doğru bulmuyoruz; Türkiye’nin fakirleşmesi, Türkiye'nin ciddi anlamda ekonomide ciddi kayıplar vermesi demektir. Bunu herkesin bilmesini isteriz.

Eğer Türkiye fakirleşirse iç piyasa talebinin de olmayacağını, daralacağını hepimiz biliyoruz. Bugün Türkiye’nin yaşadığı dramlardan birisi de budur. İç piyasada, vatandaşa, emekliye vermiyorsunuz; işçiye, memura vermiyorsunuz; esnaf kazanamıyor... Peki insanlar nasıl alışveriş yapacaklar? İç piyasada da ciddi bir sorunumuz var.

İş dünyasına çağrı: “Zırvalıklar ve saçmalıklara itibar etmeyin”

Zırvalıklar ve saçmalıklarla karşı karşıyayız. Gerçekten de... “Ekonominin kitabı yazılmış. Şahane kitaplar yazılmış.” Böyle bir anlayışı görmedim ve hiç tanık da olmadım.

Eğer biz iç piyasayı büyütmek istiyorsak, ihracat yapmak istiyorsak, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda itibar kazanmasını, saygınlık kazanmasını istiyorsak, her alanda üretmek ve güçlü bir sosyal devleti inşa etmek zorundayız. Bu zırvalıklarla, saçmalıklarla, "Efendim ben ekonomiyi çok iyi biliyorum, bu işin kitabını yazdım." Kitabını yazdığının nasıl olduğu belli! Türk lirasının dolar karşısında nasıl eridiği de belli!

Buradan tekrar ifade edeyim; üretene, alın teri dökene, istihdam yaratana her zaman saygımız var. Önlerindeki bütün engelleri kaldıracağız. Bu zırvalıklara ve saçmalıklara asla itibar etmesinler, bizi sabırla dinlesinler.

Ülkenin sorunlarının nasıl çözüleceğini, nasıl mücadele edeceğimizi, ülkeyi aydınlığa nasıl kavuşturacağımızı içeride anlattık, bundan sonra da anlatmaya devam edeceğiz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.