Gıda Hattı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan 6 milyar TL’lik yolsuzluk iddiası!

26 Ocak 2022, 22:39
Paylaş
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan 6 milyar TL’lik yolsuzluk iddiası!

Sosyal medya hesabından “Sevgili Halkım” seslenişiyle bir video mesaj yayımlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini...” dedi. Kılıçdaroğlu, bir belge göstererek sadece bir ihale ile 5'li çeteye 6 milyar liranın peşkeş çekildiğini iddia etti. 

Evinde hazırlanan video mesajlarıyla sosyal medya hesabından vatandaşlara seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon canlı yayınına katıldığı saatlerde yeni bir video mesaj yayınladı.

Kılıçdaroğlu, “Devlette hala vatanperver bürokratlar” olduğunu anlatmak için yayımladığını söylediği video, yolsuzluklara ilişkin olduğunu belirterek bazı belgeler gösterdi, bunlardan sadece birisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla, 6 milyar liranın 5’li çeteye peşkeş çekildiğini iddia etti.

CHP Liderinin video mesajlı paylaşımı şöyle:

“Hala bu devletin bürokrasisinin nabzı atıyor”

“Sevgili halkım, evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz.

Uzun zamandır konuşamadık. Kısmet bugüneymiş.

Biliyorsunuz bundan bir süre önce devlete ve devleti oluşturan bürokratlarımıza seslenmiştim. Çünkü devlet ve parti ayrı şeylerdir. Partiler gelir gider, devlet ise bakidir.

Ama saraydaki önce AK Parti’yi zaptı rapt altına aldı, sonra tüm kurucularını partiden attı. Sonra partisini ailesine peşkeş çekti. En sonunda da devleti, bir defa daha ifade ediyorum devleti ailesinin isteklerine boyun eğdirdi.

Ben de bürokratlara seslendim. Seslendim çünkü nabız atıyor mu, duymam gerekiyordu. Bürokrasinin, yani devletin hala nabzı var mı, duymak istedim.

“Vatanseverler, Saraylı ve ailesinin kanun dışı isteklerine direniyorlar”

Var sevgili halkım var. Bu devletin bürokrasisinin hala kalbi atıyor. Vatansever bürokratlar hala oradalar. Vatanseverler bu Saraylı ve ailesinin kanun dışılığına, suç mahiyetindeki isteklerine direniyorlar.

Uzun zamandır işte bu yüzden konuşamadık. Belge yağıyor. Yolsuzluklar, israflar, peşkeşler… Bugün sizi bu belgelerden sadece bir tanesine şahit olmanız için davet ettim. Bu değil, bu da değil, bunu da anlatmıyorum. İsterseniz anlatabilirim. Siz de görün, yüzlercesi var. Bazıları bizzat Saraydaki şahıs tarafından imzalanmış. Görüyorsunuz değil mi?

Bu şerde, şöyle bir hayır var. Beytülmale el uzatan bu belgelerin arkasında kim var, hepimiz görüyoruz.

resmi gazete

“İptal edilen ihale ile 6 milyar lira, 5’li çeteye peşkeş çekildi”

Peki bir belgeyi anlatayım. 3 Nisan 2018. Bir açık ihale yapılır. Bu ihaleye 15 firma katılır. İhalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira. Ama kazanan firmaya bu ihale verilmez. Neden? Çünkü 5’li çeteden değil. Bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihale edilir.

21 Ağustos 2020’de ihale açılır. Aynı iş bu kez 3 milyar 200 milyona değil, 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya 5’li çeteye peşkeş çekilir. Saraydaki şahıs, ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazine’nin kasasını soyanlar doymamış, daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış.

“Bunların yolsuzluğu artık Sağır Sultan için bile haber değil”

Aslında ben bugün size Saraylı ve ailesinin yaptığı bir yolsuzluğu daha anlatmak için gelmedim. Bunların yolsuzluğu artık Sağır Sultan için bile haber değil. Ben bugün hala devletimizde vatanseverler var demek için, direnenler var demek için sizleri evime davet ettim. Ve bu vatanseverler yüzlerce belgeyi göndermeye devam ediyorlar.

Devletin denetlemeyle görevli kurumlarının onurlu memurları da incelemeyi bırakmış değiller. Tarihe not düşecek raporlarını hazırlamaya devam ediyorlar. Hiç merak etmeyin, bu daha başlangıç. Hepsini açıklayacağız.

“Sana daha çok sürprizlerim var”

Ey şahıs, sana daha çok sürprizlerim var. Benim karşıma çıkamıyorsun ama duyduğum kadarıyla tam şu anda yine ekranlara çıkmışsın, karşında oturan cesur gazetecilere sesleniyorum. Bu belgeleri kendisine sorabilir misiniz? Neyse siz sormasanız da, bu devletin şerefli, onurlu bürokratları da halkımız da soruyor ve soracak zaten.

Söyledim yine söyleyeceğim. Artık bu devletin onurlu bürokratlarının zamanı geliyor. Bu suçlara ortak olanlara ise tabii ki farklı bir muamele olacak.

Selam olsun o vatanperver bürokratlara,

Selam olsun memur Teomanlara,

Selam olsun direnenlere,

Selam olsun, selam olsun, selam olsun.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.