AramaArama
Gıda Hattı

CHP, AKP iktidarında tarımın 18 yıllık bilançosunu çıkardı

14 Eylül 2021, 14:48
Paylaş
CHP, AKP iktidarında tarımın 18 yıllık bilançosunu çıkardı

“Türkiye’de Tarımın Durumu-AKP İktidarının 18 Yıllık Bilançosu” isimli kitabını, İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde tanıtan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, “Çiftçiyi kalkındıramazsak tarımı kalkındıramayacağımızı herkes bilmeli” dedi.

CHP Bursa Milletvekili ve Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önsözüyle yayımlanan, “Türkiye’de Tarımın Durumu-AKP İktidarının 18 Yıllık Bilançosu” isimli kitabını, İzmir’in Selçuk ilçesinde Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel’in Türkiye tarımına yönelik bütünsel çözümlerini hayata geçirmek üzere geliştirdiği model proje olan Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde tanıttı.

Tanıtım programına CHP Denizli Milletvekili ve CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ve çiftçiler de katıldı.

Toprak okulu kuruldu

Programda konuşan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel, “Kırsaldan şehirlere göçün engellenmesi, ancak üretimin daha da desteklemesi ve doğru tarım noktalarının da aktarılabilmesiyle mümkün. Bu yüzden Efes Tarlası Yaşam Köyü’nün içerisine bir toprak okulu kurduk. Her eğitim alan çocuğumuz, bir sonraki yeni gelen üye çocuğumuza bildiklerini aktarıyor. Çünkü şapkadan tavşan çıkarmaya gerek yok. Eğitim diye ağzına pelesenk edenlerin sadece tarihe bakması gerekiyor. Bizim tarihten ders çıkarabileceğimiz, şu anda kendimize vizyon ettiğimiz köy enstitüleri ruhunu günümüzde yaşatmak için çaba sarf ediyoruz” dedi.

“Çiftçiyi kalkındıramazsak tarımı kalkındıramayacağımızı herkes bilmeli”

CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal ise tarımın çiftçiyle konuşulması gerektiğini ifade ederek, “Çünkü çiftçiyi kalkındıramazsak tarımı kalkındıramayacağımızı herkes bilmeli.

Eksiğimiz, hatamız olabilir. Biz insanız. Ama o eksiğimizi de hatamızı sizlerle beraber gidermeye çalışacağız. Biz sözümüzü tuttuk, başkan sözünü tuttu ve bugün buradayız. Buraya kadar gelen, emek veren üreticilerimize ve özelliklede kadın çiftçilerimizin ellerinden öpüyorum” diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.