Gıda Hattı

Chester Alan Arthur kimdir? Chester Alan Arthur hayatı

5 Ekim 2021, 11:01
Paylaş
Chester Alan Arthur kimdir? Chester Alan Arthur hayatı
Chester A. Arthur kimdir? Chester A. Arthur hayatı ve yaptığı işler nelerdir? Chester A. Arthur biyografi araştırması bugün yoğun bir şekilde yapılmaktadır. doğum günü olan Chester A. Arthur hakkında her şeyi gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Chester Alan Arthur biyografi

doğum; 5 Ekim 1829 -

ölüm; 1886 18 Kasım

mesleği; Amerikalı hukukçu ve 21 olarak görev politikacıydı Birleşik Devletleri başkanı Daha önce 1885 20 için 1881 yılından başkan yardımcısı , o üzerine başkanlığa başarılı ölümünden Başkan James A. Garfield , Eylül 1881'de, Garfield'ın bir suikastçı tarafından vurulmasından iki ay sonra

Chester Alan Arthur

Chester Alan Arthur hayatı

Arthur doğdu Fairfield, Vermont , büyüdü New York'un ve hukuk alanında New York'ta. Amerikan İç Savaşı sırasında New York Milisleri'nde genel müdür olarak görev yaptı. Savaşın ardından, New York Cumhuriyetçi siyasetine daha fazla zaman ayırdı ve Senatör Roscoe Conkling'in siyasi organizasyonunda hızla yükseldi. Başkan Ulysses S. Grant, onu 1871'de New York Limanı Koleksiyoncusu görevine atadı ve Conkling'in ve Cumhuriyetçi Parti'nin Stalwart hizbinin önemli bir destekçisiydi. 1878'de Başkan Rutherford B. HayesArthur'u New York'taki federal patronaj sisteminde reform yapma planının bir parçası olarak kovdu. ABD Temsilcisi James Garfield, 1880'de Cumhuriyetçi başkan adaylığını kazandığında, Arthur, başarılı bileti bir Doğu Stalwart olarak dengelemek için başkan yardımcılığına aday gösterildi. Görev süresinden dört ay sonra, bir suikastçı 11 hafta sonra ölen Garfield'ı vurdu. Arthur daha sonra başkanlığı devraldı.

Başlangıçta, Arthur, Conkling'in örgütünün bir Stalwart ve ürünü olarak olumsuz bir itibarın üstesinden gelmek için mücadele etti. Reformcuları şaşırtacak şekilde, Pendleton Kamu Hizmeti Reform Yasasını savundu ve uyguladı . ABD Donanmasının yeniden doğuşuna başkanlık etti , ancak İç Savaşın sona ermesinden bu yana biriken federal bütçe fazlasını hafifletmediği için eleştirildi. Arthur, 1882 Çin Dışlama Yasası'nın ilk versiyonunu veto etti ve Çinli göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri'ne yirmi yıllık yasağının Burlingame Antlaşması'nı ihlal ettiğini savundu , ancak on yıllık bir yasağı içeren ikinci bir versiyonu imzaladı.

Chester Alan Arthur

Kötü sağlıktan muzdarip olan Arthur, Cumhuriyetçi Parti'nin 1884'te adaylığını güvence altına almak için yalnızca sınırlı bir çaba gösterdi ve görev süresinin sonunda emekli oldu. Gazeteci Alexander McClure , "Hiç kimse Başkanlığa Chester Alan Arthur kadar derinden ve geniş çapta güvenilmeyen bir şekilde girmedi ve hiç kimse emekli olmadı.

Arthur'un başarısız sağlığı ve siyasi mizacı, yönetimini modern bir başkanlıktan daha az aktif hale getirmek için bir araya geldi, ancak ofisteki sağlam performansı için çağdaşları arasında övgü aldı. New York Dünya 1886 yılındaki ölümüne de Arthur'un başkanlığını özetledi: "Hiçbir görev yaptığı yönetiminde ihmal edilmiş ve hiçbir maceracı proje milleti alarma." Mark Twain onun hakkında şöyle yazdı: "Başkan Arthur'un yönetimini iyileştirmek gerçekten zor olurdu." Buna rağmen, modern tarihçiler genellikle rütbe Arthur vasat bir başkan, hem de sıra az unutulmaz .

Chester Alan Arthur, Fairfield, Vermont'ta doğdu . Arthur'un annesi Malvina Stone, George Washington Stone ve Judith Stevens'ın kızı olarak Berkshire, Vermont'ta doğdu. Ailesi öncelikle İngiliz ve Gal kökenliydi ve baba tarafından dedesi Uriah Stone, Amerikan Devrimi sırasında Kıta Ordusu'nda hizmet etmişti.

Arthur'un babası William Arthur, 1796'da Dreen, Cullybackey, Antrim , İrlanda'da İskoç-İrlanda kökenli Presbiteryen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. William'ın annesi Eliza McHarg olarak doğdu ve Alan Arthur ile evlendi. William, Belfast'taki kolejden mezun oldu ve 1819 veya 1820'de Aşağı Kanada Eyaletine göç etti. Malvina Stone, Arthur Vermont sınırına yakın Quebec , Dunham'da öğretmenlik yaparken William Arthur ile tanıştı. Toplantıdan hemen sonra 12 Nisan 1821'de Dunham'da evlendiler.

Arthur'lar, ilk çocukları Regina'nın doğumundan sonra Vermont'a taşındı. Hızla taşındı Burlington için Eriha ve nihayet Waterville William farklı okulda öğretim pozisyonları alınan.  William Arthur da kısa bir süre hukuk eğitimi aldı, ancak hala Waterville'deyken, hem hukuk eğitiminden hem de Presbiteryen eğitiminden ayrıldı ve Özgür İrade Baptistlerine katılmak için ; hayatının geri kalanını bu tarikatta bir bakan olarak geçirdi.  William Arthur, açık sözlü bir kölelik karşıtı oldu , bu da onu cemaatinin bazı üyeleri tarafından sıklıkla sevilmeyen yaptı ve ailenin sık sık hareket etmesine katkıda bulundu.

Seçimden sonra, Arthur, Garfield'ı New York Stalwart'larından, özellikle de Hazine Bakanı ile belirli pozisyonları doldurmaya ikna etmek için boşuna çalıştı; Garfield, Conkling'in baş düşmanı Blaine'i Dışişleri Bakanı olarak atadığında, Stalwart makinesi bir başka eleştiri aldı. Garfield, Stalwarts'ı himayesinden soğutmaya devam ederken, koşan arkadaşlar asla yakınlaşmadı. Arthur'un yönetimdeki statüsü, göreve başlama gününden bir ay önce gazetecilerin önünde yaptığı bir konuşmada, değişken bir eyalet olan Indiana'daki seçimlerin Cumhuriyetçiler tarafından yasadışı entrikalarla kazanıldığını öne sürerek azaldı. Garfield sonunda bir Stalwart olarak atandı, Thomas Lemuel James, Postmaster General olmak için, ancak kabine kavgası ve Arthur'un kötü düşünülmüş konuşması, 4 Mart 1881'de göreve geldiklerinde Başkan ve Başkan Yardımcısı'nı açıkça birbirinden uzaklaştırdı.

Senato Amerika Birleşik Devletleri Kongresi 47th 37 Cumhuriyetçiler, 37 Demokratlar arasında ikiye bölündü, bir bağımsız ( David Davis ) caucused Demokratlarla bir atama ayarı ( William Mahone ) ve dört boş. Demokratlar, boşalan yerlerin yakında Cumhuriyetçiler tarafından doldurulacağını bilerek, hemen Senato'yu düzenlemeye çalıştılar. Başkan yardımcısı olarak Arthur , Mahone'un kendi gruplarına katılmayı seçmesi üzerine Cumhuriyetçiler lehine üç beraberliği bozan oy kullandı. Öyle olsa bile, Conkling'in bazılarına karşı çıkması nedeniyle Senato, Garfield'ın adaylıkları konusunda iki ay boyunca çıkmazda kaldı. Mayıs 1881'de tatile girmeden hemen önce, Conkling ve New York'tan diğer Senatör Thomas C. Platt, Garfield'ın kendi hiziplerine karşı devam eden muhalefetini protesto etmek için istifa ettiğinde durum daha karmaşık hale geldi.

Chester A. Arthur

Senato tatildeyken, Arthur'un Washington'da hiçbir görevi yoktu ve New York'a döndü. Bir kez orada, Conkling ile birlikte eski Senatörün Senato'ya hızlı bir şekilde yeniden seçilmeyi ve bununla birlikte Garfield yönetimi için bir yenilgiyi umduğu Albany'ye gitti . Eyalet yasama meclisindeki Cumhuriyetçi çoğunluk, Conkling ve Platt'ı şaşırtacak şekilde bu konuda ikiye bölündü ve devlet dairesinde yoğun bir kampanya başladı.

2 Temmuz'da Albany'deyken Arthur, Garfield'ın vurulduğunu öğrendi. Suikastçı Charles J. Guiteau , Garfield'ın halefinin onu bir patronaj işine atayacağını düşünen dengesiz bir ofis arayandı . İzleyicilere şöyle dedi: "Ben bir Stalwart'ım ve Arthur Başkan olacak!" Guiteau'nun akli dengesi yerinde değildi ve Arthur'un Stalwart destekçisi olduğunu iddia etmesine rağmen, aralarında 1880 kampanyasından kalma yalnızca zayıf bir bağlantı vardı. Garfield'ı vurduğu için idam edilmesinden yirmi dokuz gün önce Guiteau, Arthur'un suikastın "topraklarımızı [Amerika Birleşik Devletleri]" kurtardığını bildiğini iddia eden uzun, yayınlanmamış bir şiir yazdı. Guiteau'nun şiiri, Arthur'un suikast için onu affedeceğini (yanlış bir şekilde) varsaydığını da belirtir.

Daha da rahatsız edici olan, başkanlık halefi konusunda yasal rehberlik eksikliğiydi: Garfield ölümün eşiğine geldiğinden, kimse başkanlık yetkisini kimin kullanabileceğinden emin değildi. Ayrıca, Conkling'in istifasından sonra, Senato , normalde art arda Arthur'u izleyecek bir başkan seçmeden erteledi. Arthur, Garfield yaşarken başkan olarak görülmek konusunda isteksizdi ve sonraki iki ay boyunca, Garfield'ın görevlerini yerine getirmek için çok zayıf olması ve Arthur'un bunları üstlenme konusunda isteksiz olması nedeniyle, yürütme ofisinde bir yetki boşluğu vardı. Yaz boyunca, Arthur Washington'a gitmeyi reddetti ve Lexington Bulvarı'ndaki evindeydi.

19 Eylül gecesi, Garfield'ın Long Branch, New Jersey'de öldüğünü öğrendiğinde New York'ta. Hakim John R. Brady ait New York Yüksek Mahkemesi uygulanan ofis yemin günü Arthur Garfield ve izni saygılarını sunmak için Long Branch giden bir trene bindi Sonra o Eylül'de 20. 02:15 am Arthur evinde Bayan Garfield için bir sempati kartı, daha sonra New York'a döndü. 21 Eylül'de Garfield'ın cenazesine katılmak için Long Branch'e döndü ve ardından Washington'a giden cenaze trenine katıldı. Arthur, New York'tan ayrılmadan önce, Senato özel oturumu için çağrıda bulunan bir bildiri hazırlayıp Beyaz Saray'a postalayarak başkanlık ardılını sağladı. Bu adım, Senato'nun derhal toplanma ve Arthur ölürse başkanlığı üstlenebilecek bir Senato başkanını geçici olarak seçme konusunda yasal yetkiye sahip olmasını sağladı. Washington'a vardığında postayla gönderilen bildiriyi yok etti ve özel bir oturum için resmi bir çağrıda bulundu.

Başkanlık (1881–1885)

Arthur Washington DC'ye geldi. 21 Eylül'de 22 Eylül, o Başyargıç önce bu kez görev yemini-sürmüştür yeniden Morrison R. Waite. Arthur, prosedüre uygunluğu sağlamak için bu adımı attı; Bir eyalet mahkemesi yargıcının (Brady) federal bir görev yemini edip edemeyeceği konusunda uzun süredir devam eden bir soru vardı. Başlangıçta Senatör John P. Jones'un evinde ikamet etti, sipariş ettiği bir Beyaz Saray tadilatı yapılırken, Louis Comfort Tiffany'nin ayrıntılı bir on beş metrelik cam ekranının eklenmesi de dahil.

Arthur'un kız kardeşi Mary Arthur McElroy , dul erkek kardeşi için Beyaz Saray hostesi olarak görev yaptı; Arthur, Washington'un en seçkin bekarı oldu ve sosyal hayatı söylentilere konu oldu, ancak romantik bir şekilde, merhum karısının anısına tek başına bağlı kaldı. Oğlu Chester Jr., o zamanlar Princeton Üniversitesi'nde birinci sınıf öğrencisiydi ve kızı Nell, 1882'ye kadar New York'ta bir mürebbiyeyle kaldı; geldiğinde, Arthur onu müdahaleci basından elinden geldiğince korudu.

Arthur, çoğu parti içindeki muhalefetini temsil eden Garfield'ın kabinesi ile hızla çatıştı. Kabine üyelerinden, Kongre'nin yeniden toplanacağı Aralık ayına kadar kalmalarını istedi, ancak Hazine Bakanı William Windom , Ekim ayında, memleketi Minnesota'da bir Senato yarışına katılmak için istifasını sundu. Arthur daha sonra Windom'ın yerine arkadaşı ve New York Stalwart'tan arkadaşı Charles J. Folger'ı seçti. Başsavcı Wayne MacVeagh , bir reformcu olarak Arthur kabinesinde yeri olmadığına inanarak istifa edecekti. Arthur'un kalması yönündeki kişisel çağrısına rağmen, MacVeagh Aralık 1881'de istifa etti ve Arthur onun yerine reformist eğilimlere sahip olduğu bilinen bir Philadelphia avukatı ve makine politikacısı olan Benjamin H. Brewster'ı getirdi. Stalwart hizipinin düşmanı Blaine, Kongre yeniden toplanana ve ardından hemen ayrılana kadar Dışişleri Bakanı olarak kaldı.

Conkling, Arthur'un kendisini Blaine'in yerine atamasını bekliyordu, ancak Başkan, eski Başkan Grant tarafından önerilen bir Stalwart olan New Jersey'den Frederick T. Frelinghuysen'i seçti. Frelinghuysen, Arthur'a gelecekteki boş pozisyonları Stalwarts ile doldurmamasını tavsiye etti, ancak Postmaster General James Ocak 1882'de istifa ettiğinde, Arthur Timothy O. Howe'u seçti. Bir Wisconsin Stalwart. Donanma Sekreteri William H. Hunt, Nisan 1882'de istifa edecekti ve Arthur, Blaine'in tavsiyesi üzerine Melez William E. Chandler'ı göreve atayarak daha dengeli bir yaklaşım denedi. Sonunda, İçişleri Bakanı Samuel J. Kirkwood aynı ay istifa ettiğinde, Arthur ofise bir Colorado Stalwart olan Henry M. Teller'ı atadı . Arthur'un Garfield'den miras aldığı Kabine üyelerinden yalnızca Savaş Bakanı Robert Todd Lincoln , Arthur'un görev süresinin tamamı boyunca kaldı.

Son yıllar (1885–1886)

Arthur 1885'te ofisten ayrıldı ve New York City'deki evine döndü. Görev süresinin bitiminden iki ay önce, birkaç New York Stalwarts, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'na aday olmasını istemek için ona yaklaştı, ancak Arthur, Knevals & Ransom'daki eski hukuk uygulamasına dönmeyi tercih ederek reddetti. Sağlığı, firmadaki faaliyetlerini sınırladı ve Arthur yalnızca danışman olarak hizmet etti. Firmada birkaç görev üstlendi ve genellikle evinden çıkamayacak kadar hastaydı. 1885'in sonuna kadar birkaç kez halk önüne çıkmayı başardı.

1886 yazını Connecticut, New London'da geçirdikten sonra, ciddi şekilde hastalandığı eve döndü ve 16 Kasım'da hem kişisel hem de resmi evraklarının neredeyse tamamının yakılmasını emretti. Ertesi sabah, Arthur beyin kanaması geçirdi ve bilincini asla geri kazanmadı. Ertesi gün, 18 Kasım, 57 yaşında öldü. 22 Kasım'da, New York City'deki Heavenly Rest Kilisesi'nde Başkan Cleveland ve eski Başkan Hayes'in de aralarında bulunduğu özel bir cenaze töreni düzenlendi. diğer ileri gelenler. Arthur, aile üyeleri ve atalarıyla birlikte Albany Kırsal Mezarlığı'na gömüldü. Menands, New York . Parselin geniş bir köşesindeki lahitte karısının yanına yatırıldı. 1889'da, New York'tan heykeltıraş Ephraim Keyser tarafından Arthur'un mezar arsasına , granit bir lahit üzerine bronz bir palmiye yaprağı yerleştiren dev bir bronz kadın melek figüründen oluşan bir anıt yerleştirildi.

Arthur'un başkanlık sonrası dönemi, başkanlıklarını geride bırakan tüm başkanların en kısa ikinci dönemiydi, ancak James K. Polk'un ölmeden önceki üç aylık kısa emekliliğiyle daha kısaydı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.