Gıda Hattı

Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır? Ölüm aylığı kesilirse çeyiz parası alınır mı?

2 Ocak 2022, 20:46
Paylaş
Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır? Ölüm aylığı kesilirse çeyiz parası alınır mı?
Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır sorusu, ölüm aylığı kesilenler tarafından merak ediliyor. Peki çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır? Ölüm aylığı kesilirse çeyiz parası alınır mı?

Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır sorusu, ölüm aylığı kesilenler tarafından merak ediliyor. Peki çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır? Ölüm aylığı kesilirse çeyiz parası alınır mı?

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) ölüm aylığı alan kız çocukları evlenirlerse aylıkları kesilir. Ancak bu durumda ölüm aylığının 24 aylık tutarında evlenme ödeneği alabiliyor. Akşam Gazetesi'nden Okan Güray Bülbül'ün yazısına göre; sadece bir evlilikte ödenen bu haktan yararlanmak için evlenen kızın SGK'ye başvuru yapması şart.

Sosyal güvenlik sisteminde ölüm, koruma altına alınmış bir risktir. Ölen sigortalının geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanırken buna ilave olarak cenaze ödeneği veriliyor ve ölüm aylığı alan kız çocuklarının evlenmesi durumunda halk arasında 'çeyiz parası' olarak da bilinen evlenme ödeneği ödeniyor. Evlenme ödeneği SGK tarafından kız çocuğunun talepte bulunması şartıyla ödenir. Bir defaya mahsus olarak ödenen evlenme ödeneğinin tutarı da ölen kişinin sigortalılık durumuna göre değişir. Evlenme ödeneğinde 2008 Ekim ayı öncesi ve sonrası farklılık var.

24 aya yükseltildi

1 Ekim 2008'de yapılan değişiklikle 5510 sayılı kanunla birlikte ölüm aylığı alan kız çocuklarına ölüm aylığının 24 aylık miktarının evlenme ödeneği olarak ödenmesi hüküm altına alındı. Yani ilk kez 1 Ekim 2008 ve sonrasında sigortalı olan kişilerin ölümü halinde geride kalan kız çocuklarına ölen kişinin memur, işçi, esnaf olmasına bakılmaksızın 24 aylık ölüm aylığı tutarında evlenme ödeneği ödeniyor. Ancak ilk kez 1 Ekim 2008 öncesinde memur olmuş anne ya da babadan ölüm aylığı alan kız çocuklarına evlenme ödeneği 12 aylık ölüm aylığı miktarı olarak ödeniyor.

Evlilik tarihi kritik

SSK'li anne ya da babadan ölüm aylığı alan kız çocukları için 1 Ekim 2008 öncesi veya sonrası fark etmiyor. Bağ-Kur'lu anne ya da babadan ölüm aylığı alan kız çocukları için ise kritik nokta evlilik tarihi. 1 Ekim 2008 sonrasında evlenenler ödenek alabiliyor.

Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır?

Çeyiz parası olarak da adlandırılan evlilik ödeneği, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu paradır. Bu yardım 2008’den bu yana, yetin aylığı alan kadınlara verilmektedir.

Çeyiz parasını kimler alabilir?

Çeyiz parasını anne veya babasını kaybettiği için yetim maaşı alan kadınlar, yapacakları evlilik öncesinde başvuru yapması halinde bir defaya mahsus alabilmektedir.

Evlenen kadın eğer, 4/A (SSK) ya da 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsa maaşının 24 katına kadar çeyiz parası alabilir.

Diğer yandan evlenen kadın yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası alabilir.

Çeyiz parası şartları nelerdir?

Çeyiz parası alabilmek için gereken şartlar arasında başvuracak kişinin;

  • Kadın olması, (Erkekler bu ödenekten yararlanamıyor)
  • Yetim aylığı alıyor olması,
  • İlk evliliğini yapıyor olması (Bu ödenek sadece bir sefere mahsus ödenir, kişi ikinci veya üçüncü evliliği için çeyiz parası alamaz.)
  • Çalıştığı için yetim aylığı almayan kadınlar da çeyiz parası alamıyor

Çeyiz parasına nasıl başvuru yapılır?

Çeyiz parasına başvuru sırasında bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler ise şu şekildedir;

  • Evlenme cüzdanı
  • Kimlik
  • Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe.

Çeyiz parası için başvuru nereye yapılır?

Çeyiz parası için başvuru, evlenen ve yetim aylığı alan kadının ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapılmaktadır.

Kadın eğer yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsa;

Aylık aldığı ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapması gerekmektedir.

Aylık aldığın ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olmuşsa bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.