Gıda Hattı

Çeyiz parası ne kadar 2022? Çeyiz parası ne zaman yatar? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Kimler çeyiz parası alabilir?

16 Mayıs 2022, 12:09
Paylaş
Çeyiz parası ne kadar 2022? Çeyiz parası ne zaman yatar? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Kimler çeyiz parası alabilir?
Çeyiz parası, Devlet tarafından yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara, maaşının 24 katına kadar verilen toplu paraya verilen isimdir. 2008’den itibaren yetim aylığı alan kadınlara verilmektedir. Peki Çeyiz parası ne kadar 2022? Çeyiz parası ne zaman yatar? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Detayla haberimizde...

Çeyiz parası olarak da adlandırılan evlilik ödeneği, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu paraya verilen isimdir. 2008’den itibaren yetim aylığı alan kadınlara verilmektedir. Peki, Çeyiz parası ne kadar 2022? Çeyiz parası ne zaman yatar? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Kimler çeyiz parası alabilir?

Kimler çeyiz parası alabilir?

  •  Anne veya babasını kaybettiği için yetim maaşı alan kadınlar
  • Kadın olması, (Erkekler bu ödenekten yararlanamıyor)
  • Yetim aylığı alıyor olması,
  • İlk evliliğini yapıyor olması (Bu ödenek sadece bir sefere mahsus ödenir, kişi ikinci veya üçüncü evliliği için çeyiz parası alamaz.
  • Çalıştığı için yetim aylığı almayan kadınlar da çeyiz parası alamıyor

Çeyiz parası için nereye başvurulur: Çeyiz parası için başvuru, evlenen ve yetim aylığı alan kadının ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapılmaktadır. Kadın eğer yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsa;

Aylık aldığı ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurusunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapması gerekmektedir.

Aylık aldığın ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olmuşsa bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Çeyiz parasına başvuru yaparken gerekli belgeler:

  • Evlenme cüzdanı
  • Kimlik
  • Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe.

Çeyiz parası ne kadar 2022?

Çeyiz parası yetim aylığı alan kadının maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. 4A ya da 4B sigorta kolu üzerinden 500 TL yetim maaşı alanlar, 12.000 TL alırlar. 4C sigorta kolundan 500 TL yetim aylığı alınması durumunda ise; çeyiz parası ödemesi 6.000 TL olur. Ayrıca hesaplama yapılırken yetim maaşının ek ödemeler hariç olan tutarı üzerinden hesaplanır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.