Gıda Hattı

Çevresel alerjilere ne sebep olur?

1 Ocak 2022, 11:26
Paylaş
Çevresel alerjilere ne sebep olur?

Çevresel alerjiler, çevrenizdeki normalde zararsız olan bir şeye karşı vücudun bir bağışıklık tepkisi oluşturması olarak tanımlanıyor.

Çevresel alerjilerin belirtileri kişiden kişiye değişiyor. Ancak genelde hapşırma, öksürme ve yorgunluk gibi semptomları içeriyor.

Çevresel alerjiler, besin alerjilerinden biraz farklı. Çevresel alerjiler, çevrenizde temas ettiğiniz veya günlük aktiviteleriniz sırasında soluduğunuz tetikleyicilere bir yanıt olarak tanımlanıyor.

Bu alerjilerin semptomları soğuk algınlığına benzer olabilir, ancak aynı şeyden kaynaklanmazlar. Bir virüs soğuğa neden olurken, alerjiler çevrenizdeki belirli maddelere karşı bağışıklık sisteminin tepkisinin neden olduğu bir reaksiyondur.

Çevresel alerjilerin bazı belirtileri şunlardır:

  • Hapşırma
  • Burun akması
  • Nefes darlığı
  • Kaşıntı
  • Baş ağrısı
  • Hırıltı

Eğer astım gibi solunum sistemini etkileyen kronik bir rahatsızlığınız varsa , belirtiler şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edici olabiliyor.

Mevsimsel alerjiniz de varsa, belirtileriniz yılın belirli zamanlarında daha şiddetli hale gelebiliyor.

Yaygın çevresel alerjenler

Alerjen, bağışıklık sisteminizin alerjik reaksiyonu tetiklemesine neden olan herhangi bir tetikleyici. Alerjenlerinizi belirlemek, bir tedavi planı hazırlamanın önemli bir adımıdır.

Toz akarları

Toz akarları, en yaygın ev alerjenlerinden biri. Akarlar genellikle evinizdeki mobilya ve şiltelerde yaşayan mikroskobik böcekler olarak biliniyor. Toz akarı alerjiniz varsa, belirtileriniz ilkbahar ve yaz aylarında daha kötü olabiliyor. Bunun nedeni toz akarlarının sıcak ve nemli ortamları tercih etmesidir

Polen

Polen başka bir yaygın alerjen. Polene alerjiniz varsa, hapşırma, gözlerde sulanma veya boğaz kaşıntısı belirtileriniz, ilkbahar ve sonbaharın sonlarında polen arttığında daha kötü olabiliyor.

Evcil hayvan tüyü

Evcil hayvan kepeği ve evcil hayvan tükürüğü yaygın alerjenlerdir

Bir hayvanın yanındaysanız veya bir hayvanın bulunduğu bir evde veya arabadaysanız alerji belirtileriyle karşılaşabilirsiniz. Yakınınızdaki bir kişinin kıyafetlerinde tüy varsa bile belirtileriniz başlayabiliyor.

Sigara içmek

Sigara dumanının birçok insanda alerji semptomlarını kötüleştirdiği bulunmuştur. Özellikle alerjiniz varsa, sigara içmekten ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.