AramaArama
Gıda Hattı

Çevrecilerden geçici zafer

10 Mart 2016, 15:45
Paylaş
Çevrecilerden geçici zafer

Glifosat hakkında Salı günü karar vermek için toplanan Avrupa Komisyonu, aralarında AB Başkanlığı sahibi Hollanda’nın da bulunduğu dört üye devletin Monsanto lisansının yenilenmesinde ret oyu kullanacağını açıklamasının ardından kararını erteleyeceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz Salı günü AB’nin Daimi Bitki, Hayvan Gıdası ve Yemi Komitesi (PAFF) toplantısında glifosat temelli herbisitlerin gelecek 15 yıl kullanımının önünü açan kararı hızlı bir şekilde onaylaması beklenmekteydi. Ancak üye devletlerden Fransa, İtalya, İsveç ve Hollanda’nın son birkaç gün içerisinde karara olumsuz yanıt vereceklerini belirtmelerinin ardından işler oldukça karıştı.

WHO-logo-gidahattiGlifosat oylama değil görüşmeydi

Avrupa Komisyonu’ndan yanıt ise gecikmedi. Oylamanın ertelendiği iddiasının gerçekleri yansıtmadığını belirten bir komisyon sözcüsü, böyle bir oylamanın henüz onaylanmadığını ifade etti. Gerçekleşen görüşmenin sadece bu konu hakkında nasıl ilerlenmesi gerektiği konusunda bir tartışma olduğunu belirten sözcü, tartışmada EFSA’nın raporunda belirtilen yardımcı formülasyonlar hakkındaki endişelere yer verildiğini açıkladı.

Glifosatı tek başına inceleyerek kanserojen olmadığına karar veren EFSA’nın aksine, bu maddeyi glifosat temelli ürünlerde sıklıkla bulunan diğer kimyasallar ile etkileşim içerisinde inceleyen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), bu kimyasalın insanlar için kanserojen olma ihtimalinin olduğunu açıklamıştı.

Konu hakkında görüşmelerin lisansın sona ereceği Haziran ayına kadar devam edebileceğini belirten Komisyon, henüz yeni bir görüşme tarihi belirlemese de görüşmenin 18 - 19 Mayıs tarihleri arasındaki komite toplantısında yapılacağı öngörülmekte.

Zafer mi?

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın değerlendirmesini bilimsel dayanağı olmadığı gerekçesi ile eleştiren Monsanto, glifosatın daha iyi anlaşılabilmesi için bir Twitter kampanyası başlatmıştı.

ilaclama-gidahattiGlifosat karşıtı çevreci gruplar kararın ertelenmesini geçici bir zafer olarak değerlendirerek, yaşanan durumu üye ülkelerin Avrupalı otoriteler tarafından gerçekleştirilen değerlendirmelere olan güvenlerinin sarsıldığı şeklinde yorumladılar. Gelecekte bu ülkelere diğerlerinin ekleneceğini umduklarını belirten gruplar, insan sağlığı için bu tehlikeli kimyasalın gıda üretiminde kullanımının yasaklanması gerektiğini ifade ettiler.

Kararın ertelenmesinde büyük rol oynayan çevreci gruplar, geçtiğimiz hafta Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirdikleri resmi şikâyet ile AB’li düzenleyicilerin yasal düzenlemeleri bilimsel standartları göz ardı ederek glifosatın kanserojenliğini reddetmeleri yasal görevlerini kötüye kullandıklarını belirtmişlerdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.