Gıda Hattı

Çevre Bakanı Kurum, dünyayı bekleyen krizlerin adını koydu!

2 Haziran 2022, 16:39
Paylaş
Çevre Bakanı Kurum, dünyayı bekleyen krizlerin adını koydu!

Dünyanın bugün enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bundan sonraki süreçte su krizleriyle, gıda krizleriyle dünya karşı karşıya kalacak” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde Türkiye Çevre Haftası çerçevesinde düzenlenen “İklim Değişikliği ve Sıfır Noktası Paneli”ne katıldı.

Sanatçı Deniz Sağdıç ve WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli’nin katılımcısı olduğu, moderatörlüğünü doğa aktivisti Güven İslamoğlu’nun yaptığı panelde konuşan Bakan Kurum, verdikleri çevre mücadelesinin gençler için olduğunu anlattı.

“Dünya su kriziyle, gıda kriziyle karşı karşıya kalacak”

Dünyanın elinde bulunduğu kaynakları doğru kullanmanın gerekliliğini vurgulayan Kurum, kaynakları en verimli şekilde kullanmayı öğrenmek zorunda olduklarını söyledi. Kurum, “Kaynaklar aynı, aynı orman alanı var eğer kesmezseniz… Aynı su miktarı var eğer korursanız… Aslında bu bir döngü. Kaynakların değişmeyeceğini öngördüğümüzde kaynakları en verimli şekilde kullanmayı öğrenmek zorundayız. Alışkanlıklarımızı değiştirmezsek bu kaynaklarla birlikte aynı şartlarda, aynı kalitede yaşama şansımız yok. Dünya bugün enerji kriziyle karşı karşıya. Bundan sonraki süreçte su krizleriyle, gıda krizleriyle dünya karşı karşıya kalacak” dedi.

“Çanlar çalıyor, hep birlikte harekete geçmek zorundayız”

Artık dünya için konuşma süresinin bittiğini, uygulamaya geçmek gerektiğinin altını çizen Çevre Bakanı Kurum, “Hepimiz topyekun, hep beraber uygulamaya geçmek zorundayız. Çanlar çalıyor, ziller çalıyor, kriz var ve bu krize karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Günlük alışkanlıklarımızı değiştireceğiz. Sıfır Atık Projesinin amacı budur. İsrafı önlemektir. Geri dönüşümü bütün ülkede, bütün sektörlerde hakim kılmaktır. Bu manada bugün 140 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçmiş bir projedir. Bunun sayısını artırmak zorundayız. Tüm Türkiye'de o güzel doğal alanlarımızı, alanlarımızı, akarsuları, gölleri, bizi, ağaçlarımızı korumak zorundayız” diye konuştu.

Çevre ve iklim değişikliği konusunda her türlü fikre açık olduklarını da dile getiren Kurum, ada ülkesinde yaşayan gençlerin iklim değişikliğiyle beraber ülkelerinin sıkıntılar yaşayacağını söylediklerini aktararak, “Biz belki Türkiye olarak böyle bir tehditle karşı karşıya değiliz ama mücadelemizi, ortaya koymuş olduğumuz 2053 vizyonunu çok daha etkin hale getirmemiz gerekiyor. Atatürk’ün söylediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşacağımız o günleri, vaat ettiği sürece gidebilmek adına bu işleri yapmamız çok kıymetli” diye konuştu.

Bakan Kurum, sözlerini katılımcıların Dünya Çevre Haftası’nı kutlayarak sonlandırdı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.