Gıda Hattı

ÇEVKO 4 milyon ağacı kesilmekten kurtardı

28 Mart 2016, 10:39
Paylaş
ÇEVKO 4 milyon ağacı kesilmekten kurtardı

ÇEVKO 2015 yılında topladığı 581 bin ton ambalaj atığı sayesinde tam 4 milyon ağacı kesilmekten kurtardı. 581 bin 676 ton ambalaj atığını geri dönüştüren ÇEVKO, bu sayede fosil yakıt, su ve enerji kullanımında ciddi tasarruf sağladı.

cevko-gidahattiBu yıl 25’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) topladığı ambalajlar sayesinde çevre adına önemli bir kazanıma imza attı. ÇEVKO, 2015’te 154 belediye ve 62 lisanslı ambalaj atığı toplama-ayırma, geri dönüşüm firması ile işbirliği yaparak tam 581 bin 676 ton ambalaj atığını geri dönüştürdü. Bu sayde, fosil yakıt, su ve enerji kullanımında ciddi tasarruf sağlayarak,  ekonomiye 1 milyar 855 milyon TL katkı yapılmış oldu.  2015’de Türkiye genelinde geri dönüşümünü sağlanan kağıt-karton, kompozit ve ahşap ambalaj atıkları ile 4 milyon ağaç kesilmekten kurtulurken,  plastik ambalaj atıkları ile 125 milyon litre benzin tasarrufu sağlandı.

ambalaj-atigi-gidahattiBu ortalama 2 milyon 800 bin otomobil için bir depo yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Ayrıca, ambalaj atıklarının geri dönüşüm yoluyla üretimde tekrar kaynak olarak kullanılması enerji tasarrufu da sağlıyor. 2015’de 2,46 milyar kW. saat enerji tasarrufu yani Türkiye’de konutlarda kullanılan yıllık elektriğin yaklaşık yüzde 10’u ya da 893 bin ailenin bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılandı.

Çorum’a 2015’te 3 milyon fidan dikildi

corumda-18-bin-fidan-toprakla-bulustu-gidahattiÖte yandan,  Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Çorum'da 18 bin fidan toprakla buluşturuldu. Soğuksu Köyü'nde düzenlenen fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Ormanların ekonomik değerinin yanında, erozyonu önlemesi ve oksijen kaynağı olması nedeniyle insan yaşamı için hayati önem taşıdığını belirten Orman İşletme Müdürü Orhan Çatalcam, Orman Genel Müdürlüğü olarak şehirde,  2015 yılında toplam 41 bin 422 dekar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışması yapıldığını ve 3 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu bildirdi. Çatalcam, “İlimizde 2002 ile 2015 yılı arasında ormanlık alanda yüzde 17 artış olmuştur. Bugün ise Çorum'un yüzde 33'ü ormanlar ile kaplıdır" dedi.

Vali Ahmet Kara ise “Dikeceğimiz bir fidan gelecekte en az 3 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayacak. Ülkemizde ağaç dikme bilinci gittikçe fazlalaşıyor" diye konuştu.

Daha sonra Soğuksu köyündeki 180 dönümlük araziye öğrenciler tarafından ceviz, badem, sedir, akasya, karaçam ve mahlepten oluşan 18 bin fidan dikildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.