Gıda Hattı

Cevat Yurdakul kimdir? Cevat Yurdakul hayatı

28 Eylül 2021, 16:38
Paylaş
Cevat Yurdakul kimdir? Cevat Yurdakul hayatı
Cevat Yurdakul biyografi ölüm günü olan bugün araştırılmaktadır. Eline silah alan herkes karşısında bizi bulacak diyen Cevat Yurdakul kimdir? Cevat Yurdakul hayatı ve ölümüne dair merak edilenleri gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Cevat Yurdakul biyografi

doğum; 1 Ocak 1942, Ulubey, Ordu

ölüm; 28 Eylül 1979, Adana

mesleği; 12 Eylül Darbesi öncesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen dönemin Adana İl Emniyet Müdürü.

Cevat Yurdakul ailesi

Cevat Yurdakul hayatı

Yurdakul, Ecevit hükûmeti tarafından Adana İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 28 Eylül 1979 sabahında ülkücü bir grup tarafından aracı kurşunla taranarak öldürüldü. Yurdakul ailesinin avukatı Halil Güllüoğlu da 6 Şubat 1980'de öldürüldü.

Ölümü ve katilleri

Cinayetin sanıklarından Muhsin Kehya, Cumhuriyet Halk Partisi Adana il başkanı avukat Ahmet Albay ve Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri il başkanı avukat Mustafa Kulkuloğlu'nun öldürülmesi olaylarına da karıştı. Kehya, cezaevinden iki kez firar ettikten sonra Almanya'ya kaçtı. 1997'de idam edilmeme koşuluyla Türkiye'ye iade edildi ve 36 yıl hapis cezasına mahkûm oldu. 3. Yargı Paketi olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 12 Temmuz 2012'de tahliye edildi.

Cevat Yurdakul cenaze töreni

Cinayetin bir diğer zanlısı Abdurrahman Kıpçak, Kehya gibi cezaevinden firar ettikten sonra yurtdışına kaçtı. Ekim 1989'da 47 kilo eroinle İstanbul'da yakalandı ve bir süre sonra serbest bırakıldı. Kıpçak, 5 Şubat 2006'da Ümraniye'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.