Gıda Hattı

Çetin Alp kimdir? Çetin Alp hayatı

18 Mayıs 2022, 18:33
Paylaş
Çetin Alp kimdir? Çetin Alp hayatı
Çetin Alp kimdir? Ünlü şarkıcı Çetin Alp  hayatı ve eserleri ile araştırılıyor. İşte Çetin Alp biyografisi ve tüm merak edilenleri...

Çetin Alp kimdir? Malatya doğumlu olan Çetin Alp hayatı ve sanat yaşamı ile dikkat çekiyor. İşte Çetin Alp evlilikleri ve tüm bilinmeyenleri...

Çetin Alp biyografi

doğum; 21 Haziran 1947, Malatya

ölüm; 18 Mayıs 2004, İstanbul

mesleği; Türk şarkıcı.

Çetin Alp hayatı

Malatya'da doğmuştur. 3 evlilik yaşayan Alp, ilk evliliğini Ergül Kuğuoğlu ile yaptı (boşandılar). Bu evliliğinden Fulya (d.1970) ve Filiz adında iki kızı ve Ahmet Küçükarslan (d.1976) adında bir oğlu oldu. 2. evliliğini Şermin Küçükaslan ile yapan Alp, 19 Kasım 1982’de boşandılar. 3. ve son evliliğini seksenlerde Suna Yıldızoğlu ile yapan Alp, 9 yıl sonra boşandı. Uzun zamandır kalp sorunu yaşayan sanatçı, ölümünden birkaç yıl önce anjiyo olmuş ve kalp damarına stent takılmıştı, sanatçının tek böbreğinin olmaması nedeniyle ilaçla tedavisi de yavaş ilerliyordu. 2004 yılında kalp krizi geçirerek öldü.

Çetin Alp kimdir?
Çetin Alp

Kariyeri

Kariyerine 1970'lerdeki Altın Ses yarışmasındaki birincilikle atılır. Bu yıllarda Sezen Cumhur Önal'ın sözlerini yazdığı bir Yunanca şarkıyı 45'lik olarak yayındı. 45'lik tutulur, 500 bin satar. Sanatçıya, bu 45'lik Altın plak kazandırdı. Peşi sıra yine çok tutan 45'liği Son Defa Görsem'i yaptı. Yurdaer Doğulu ve Zekai Apaydın orkestralarıyla birlikte çalışmalar yaptı, Eurovizyon ardından Los Angeles'taki 'Dünya Şarkıcı Yarışması'nda üçüncülük elde etti. Ayrıca 1990'da Bulgaristan'da düzenlenen 'Altın Orfe' yarışmasında birinci oldu. İngiliz asıllı eski eşi Suna Yıldızoğlu ile dokuz yıl birlikte kariyerine devam etti, birçok 45'lik yayımlamasına karşın tek bir stüdyo albümü çıkaramadı. 1983 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi Kısa Dalga Vokal Grubu ile birlikte "Opera" adlı şarkıyla temsil etmiştir. Bu yarışmada sıfır puanla sonuncu olması sebebiyle yıllarca yıkıcı eleştirilerin hedefi olan sanatçı, Türkiye'nin 2003'te kazandığı ilk zaferle ertesi yıl İstanbul'da yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışmasının finalinden üç gün sonra evinde kalp krizi geçirerek ölmüştür. Bir hafta önce Alp'le TRT'nin Eurovision vesilesiyle yaptığı söyleşide "Münih'te aldığı kötü sonucun kendisine mal edildiği için çok üzüldüğünü ve yıllarca kendine gelemediğini" anlatmıştı.

Los Angeles ve Altın Orfe Müzik Festivalleri'nde de yarışmıştır. Güçlü bariton sesi, müzik bilgisi ve "Çek Çek" adlı 1970'lerin sonundaki hit şarkısıyla da hatırlanmaktadır.

Diskografi

45'likleri

Topkapı Plak

  • Sen Bir Yana, Dünya Bir Yana/Herşeyi Unutalım
  • Günah Bize/Meçhul Karanlık (1970)
  • Ayrılık Yok Artık/Bir Gün Biter Demiştin (1972)

Yonca Plak

  • Bir Kadeh Atınca Birşeyin Kalmaz/Hatıralar (1973)

Öncü Plak

  • Çek Çek/Sana Ne Olmuş (1978)
  • Elveda (1979 Eurovision Finale Katılan Şarkı)/Son Defa Görsem (1979)
  • Son Olsun/Sonsuz Aşk (Suna Yıldızoğlu ile) (1981)

Diskotür Plak

  • Opera (Türkçe)/Opera (İngilizce) (1983)

Diğer

  • Son Defa (1986 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.