AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Cep telefonu radyasyonu kanser yapar mı?

Cep telefonu radyasyonu kanser yapar mı?
25 Mart 2018, 19:00

Cep telefonu radyasyonunun zararlı olduğuna veya kanser yapabildiğine ilişkin iddiaları sıkça duyuyoruz.  Birçok insan bu iddialara inanıyor, cep telefonunun yaydığı dalgaların zararından endişe ediyor... Peki bilim bu konuda ne diyor?

İnsanların buna inanmasının sebebi oldukça anlaşılır. Çok az kişi radyasyonun aslında tam olarak ne olduğunu biliyor.

Sürekli yakınımızda, cebimizde, hatta gece yatarken baş ucumuzda bulunan telefonların bu bilinmez yanı ise insanları tedirgin edebiliyor. Peki bilim ve bilim insanları bu konuda ne diyor?

Cep telefonu ve kanser arasında ilişki var mı?

Cep telefonları yaklaşık 25 - 30 yıldır hayatımızda. Bu süre, cep telefonu radyasyonunun kanser yapıp yapmadığını görmek için yeterli bir süre olsa da konu henüz neticelenmiş değil.

Radyasyon hakkındaki mevcut ve en yeni bilgilere göre, telefonlar teorik olarak kansere neden olmuyor. Ancak teori dışında gerçekte ne olup bittiği hakkındaki araştırmalar halen devam ediyor.

Cep telefonu radyasyonunun, bir nükleer santral sızıntısındaki radyasyon ile aynı şey olmadığını bilmek gerekiyor...

Radyasyon hakkında bunları bilmek gerekiyor

Nükleer santrallerden sızan ve “iyonize radyasyon” olarak tanımlanan radyasyon türü, oldukça yüksek enerjiye sahip olduğu için insan hücrelerindeki DNA’ya zarar verebiliyor. Bunun kansere yol açtığı bilim insanları tarafından ispatlanmış durumda.

Öte yandan cep telefonları, görünür ışıktan bile daha düşük enerjiye sahip bir radyasyon yayıyor, buna da “iyonize olmayan” radyasyon adı veriliyor.

İyonize olmayan radyasyonun, iyonize radyasyon gibi DNA’ya zarar vermediği de biliniyor. Ancak uzun dönemde maruz kalmanın vücuda başka şekillerle zarar verip vermeyeceği sorusu henüz cevaplanmamış olarak karşımızda duruyor.

Dünya Sağlık Örgütü ne diyor?

Colorado Üniversitesi’nden telefon radyasyonu uzmanı Jonathan Samet 2011 yılında Dünya Sağlığı Örgütü çatısı altında bu konu hakkında bir araştırma yapmıştı. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre telefon radyasyonu “muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırılmıştı.

Geçtiğimiz yıl, çalışmadan 6 yıl sonra bir açıklama yapan Samet, yeni verilere göre halen riske işaret eden kanıtlar bulunduğunu söylemişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.