Gıda Hattı

CEO'LAR BAŞBAKAN'A SORUNLARINI ANLATTI

26 Şubat 2007, 14:51
Paylaş

CEO’lar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı “Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye” konferansında Türkiye ile ilgili sorunları dile getirdi.

Konferans kapsamında “Yabancı Sermaye Stratejisi ve Türkiye'nin Hareket Planı” konulu toplantıda konuşan Cargill Avrupa Başkanı Bram Klaeijsen, 69 yıldır Türkiye'de bulunan Cargill'in Türkiye'deki yatırımlarını arttıracağını söyledi. Türkiye'de pek çok iniş çıkış yaşandığını, en son 2001'de iniş olduğunu, o tarihten bu yana da sürekli bir çıkış yaşandığını belirten Klaeijsen, “Türkiye'deki en büyük yatırımımızı 1999 yılında Orhangazi'de yaptık. Ve hiç duyulmamış yasal zorluklarla karşılaştık. Hükümet bir kanun yapıyor, kanunların uygulanması konusunda müthiş zorluklar yaşıyoruz” dedi.Türkiye'de yasama, yürütme ve yargı arasındaki armoninin sağlanması gerektiğini ifade eden Bram Klaeijsen, bu sorunun Türkiye'ye özgü olduğunu sözlerine ekledi.

Perakende sektöründeki yatırımların önemine değinen Cenor Group Aerium İcra Kurulu Başkanı Anthony Khoi de, “Türkiye'de perakende ve alışveriş merkezi alanında toplam yatırım 15 milyar Euro'yu bulacak, yeni merkezlerle 70 bin istihdam sağlayacak, işletilirken 100 bin istihdam sağlayacak” dedi. Khoi, mülk satışlarının yetersizliği, mülklerin istenilen kalitede olmaması bazı lokasyonlardaki yoğunluğun doğurduğu sorunlara işaret ederek, hipermarketler yasasının yeninden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Eurohypo İcra Kurulu Başkanı Bernd Knobloch, “Türkiye'nin geleceğine olumlu bakıyoruz. Mortgage yasası çıktı çok önemli. Bütün bunları gerçekleştirmek için daha düşük faiz oranlarına ihtiyaç var” dedi. Kuveyt Merkezli The International Investor Başkanı Adnan Al Bahar da, Türkiye'nin reform yolunda ilerleyeceğine ilişkin söz vermesini isteyerek, “Şahsen özelleştirmelerin uluslar arasılaştırılmasının devamı gerekiyor. Uluslar arası bankacılık ve sigorta sisteminin olması şart. Ortadoğu'dan geliyorum. Türkiye çok ilgi çekiyor, giderek ilginç destinasyon haline geliyor” şeklinde konuştu.

Türk Telekom CEO'su Paul Doany ise, “Güçlü liderlik ve kararlılıkla ülkenin izlediği yol konusunda güven oluşturuluyor, insanlar izlenen yolda açıklık görüyorlar. Bütün sektörler için adil rekabet olması çok önemli, ölçütler olmalı. Yatırımcılar, Türkiye'nin geleceğine inanıyor istikrar aracılığı ile mucizeler oluşturduğunu biliyorlar” dedi.

İnsanların bilgi teknolojilerinin kalkınmadaki öneminin farkında olduklarını belirten Microsoft EMEA Başkanı Ali Faramawy ise, “Gittikçe daha çok fırsatlar görüyoruz, hükümet hizmetlerinin modernizasyonu, daha iyi platformlar sağlamak, vatandaşlara hizmet sunmak için yabancı yatırımları desteklemek de dahil. KOBİ'lerde bilgi teknolojilerinin kullanmakta inanılmaz fırsatlar var” dedi.

Oracle İş Uygulamaları Başkan Yardımcısı Federic Glenat da yabancı dil bilen meslek lisesi mezunlarının sayısının artmasının uluslar arası şirketler açısından önemli olduğunu ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için projeler geliştirip gerekirse devletten maddi destek sağlanmasının üzerinde durdu.

Areal Bank İcra Kurulu Başkanı Dr. Wolf Schumacher, “Son derece istikrarlı politik ortam çok önemli. Bürokrasinin azalması önemli” değerlendirmesini yaparken, Group Danone Başkan Yardımcısı Jacques Vincent, “Başbakan bir lider. Ülkesinin ekonomisini sizin gibi yönetenlere öneri sunmak son derece zor. Siz yalnızca sorunlara yakın olmakla kalmayıp, Türk toplumunda işlerin nasıl olacağını soruyoruz. Mükemmel iş ortağısınız, böyle devam edin.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.