Gıda Hattı

Cengiz Han ve Mirası

26 Eylül 2021, 14:48
Paylaş
Cengiz Han ve Mirası

TÜBA, Moğolistan’ın Ankara Büyükelçiliğiyle yürütülen çalışmaların ardından Bilim Düşün Serisinin yeni kitabı “Cengiz Han ve Mirası” adlı eseri, kamuoyunun faydasına sundu.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından yayımlanan kitabın editörlüğünü Doç. Dr. Cem Korkut ve Dr. Mürsel Doğrul yaparken, Danışma Kurulunda TOGAN TÜBA Şeref Üyeleri Prof. Dr. İsenbike Togan ile Prof. Dr. Selçuk Esenbel ile TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen yer aldı.

Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın TÜBA’yı ziyaretinin ardından Cengiz Han temalı ortak bilimsel çalışma programı kapsamında düzenlenen çevrimiçi toplantı ve Cengiz Han ve Mirası Çalıştayı, farklı üniversitelerden ve Topkapı Sarayı’ndan Cengiz Han ve Moğolistan konusunda çalışmaları olan bilim insanları ve araştırmacıların katılımıyla gerçekleştirildi. Bu süreçte Cengiz Han ve Moğolistan tarihi konusunda mevcut belgeler ve kültürel eserler listelenip derlendi.

Cengiz Han, tarihi veriler üzerinden okura aktarılıyor

Eserin tüm bu bilimsel işbirliği süreçlerinin sonunda alanında uzman bilim insanları ve araştırmacıların metinleriyle hazırlandığı bilgisini veren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker multidisipliner bir yaklaşımla 17 bölümde Cengiz Han'ın ve mirasının çok boyutlu ve kapsamlı olarak ele alındığını ifade etti. Şeker, şunları söyledi:

“Geçmişten günümüze Moğol tarihinin Anadolu’ya etkileri de dahil olmak üzere birçok tarihi, sosyo-kültürel ve yoğun emek mahsulü bilimsel çalışmaların yer aldığı bu eser karanlıkta kalmış pek çok noktayı aydınlatıyor. Öyle ki; Türk tarihinin önemli simalarından Cengiz Han bilimsel anlamda, tarihi veriler üzerinden ve sağlıklı bilgi temelinde objektif değerlendirilerek okura aktarıldı.

“Mirasımız oldukça büyük”

Kitapta öne çıkan bulgulara göre; Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Cengiz Han, tüm dünyayı ve toplumları etkilemiş, Asya halklarına getirdiği askeri, ekonomik ve siyasi değişimler zamanla diğer bölgelere yayılmış, Cengiz Han kendi çağında bütüncül bir dünya tasavvuru ile yola çıkmış ve güçlü bir merkezi sistemi teşkil etmenin mücadelesini vermiştir. Ayrıca Cengiz Han sadece kendi toplumunun değil, Türk dünyasının ve diğer toplumların tarihini, kültürünü ve mimarisini belli zaviyelerden etkilemiş, Döneminde komşu olduğu Çinliler ve Ruslar başta olmak üzere diğer Asya toplumlarının siyasi tarihlerinde etkin bir yere sahip olmuş ve son olarak Cengiz Han'ın kurduğu imparatorluk sistemi, kendine özgü ekonomik ve toplumsal kurumları ile imparatorluğun büyümesinin ve yayılmasının sırrı olduğuna ilişkin bulgular elde edilmiştir.

Birçok coğrafyada yerleşik düzene geçmiş olan bir ülkenin çocukları olarak hazinemiz, mirasımız oldukça büyük. Bu farkındalıkla TÜBA olarak tarihi mirasımızın bilim temelli ve araştırmalara dayalı olarak günümüze aktarılmasını hayati buluyoruz. Cengiz Han ve Moğolları birçok yönden ele alan “Cengiz Han ve Mirası” isimli bu eserin de bu tür bir anlayışla derlendiğini belirtmek isterim.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.