Gıda Hattı

Cemal Sahir kimdir? Cemal Sahir hayatı

2 Ekim 2021, 17:46
Paylaş
Cemal Sahir kimdir? Cemal Sahir hayatı
Cemal Sahir kimdir? Bir döneme damga vuran opera sanatçılarından biri olan Cemal Sahir hayatı ve Cemal Sahir biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. Ölüm yıldönümü olan sanatçı hakkında merak edileleri sizlere sunuyoruz.

Cemal Sahir biyografi

asıl adı; Mehmet Cemalettin Kehribarcıoğlu

doğum; 1900, İstanbul

ölüm; 2 Ekim 1973

mesleği; tenor, rejisör ve oyun yazarı.

Türkiye'nin Avrupa'da eğitim görmüş ilk operet sanatçısıdır.

Cemal Sahir Hayatı

1900 yılında İstanbul'da doğdu. Babası II. Abdülhamid’in Kehribarcıbaşısı Benli Mehmet Ali Bey’dir. İlk derslerini özel hocalardan aldı. Vefa İdadisi ve Rehber-i İttihadi Terakki’de eğitim gördü. 1914’te Darülbedayi’nin akşam derslerine katıldı. 1915’te Ticaret Ziraat Nezareti’nin sınavını kazandı ve 1916'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminin Budapeşte’sine gönderildi.

Cemal Sahir Kirli El

Viyana günleri

Kısa bir süre sonra ticaret mektebinden ayrılıp Krallık Sanat Akademisi’nde oyunculuk ve şan eğitimi gördü. Bir yandan Ulusal Tiyatro’da sahnelenen operetlerde figüranlık yaptı. I. Dünya Savaşı sebebiyle öğrenci tahsisatının kesilmesi üzerine Viyana Tiyatrosu ve Burgtheater’da figüranlık yaparak geçimini sağladı. Üç yıl sonra 1919'da İstanbul’a döndü.

İstanbul'a gelişi ve Sahir Opereti

1920’de alaturka müzikle operet temsilleri vermek üzere kurulan ilk ve tek topluluk olan İstanbul Operet Heyeti’yle sahne almaya başladı. Kısa zamanda ün yaptı ve hanımların hayranlığını kazandı. Batı müziği eşliğinde operet sahnelemeyi kafasına koydu. Parlak ününden faydalanarak Ertuğrul Sineması’nı kiraladı ve Sahir Opereti adıyla kendi topluluğunu kurdu. Bu tarihten itibaren Cemal Sahir ismini kullandı. 1921’de perdelerini açan topluluk ikinci prodüksiyonu Çardaş Fürstin’le olağanüstü ilgi uyandırdı. Birkaç kez dağılıp toplanan oluşum sadece yabancı topluluklara kiralanan Beyoğlu’ndaki Fransız Tiyatrosu’nda Kontes Mariça’yı başarıyla sahneledi.

Bütün konsolosluklara gönderilen davetiyelerde; “memleketinizde bu eserler oynanıyor, gelin bakın, bunu Türk gençleri de başarabiliyor” şeklinde bir ifade yer almıştır. Cemal Sahir, ekonomik nedenlerden ötürü 1928-29 sezonunda Kadıköy’deki Süreyya Opereti’nde çalışmaya başladı. Burada hem şarkı söyledi hem de operetleri sahneye koydu ve Süreyya Opereti’ne altın dönemini yaşattı. Tekrar canlanan Sahir Opereti, İzmirli emprezaryo Nuri Genç’in organizatörlüğünde faaliyetlerini sürdürdü.

Aralarında Cemal Sahir’in yanı sıra değişmez partneri Nuvart Hanım, Sâlah Cehdi, Mümtaz Ener ve Muammer Ruşen’in (Karaca) olduğu topluluk İzmir’de Elhamra Sineması’nda Kontes Mariça, Çardaş Fürstin, Leblebici Horhor ve Ayşe gibi eserleri sahneleyerek büyük başarılar elde etti. Nuri Genç topluluğu Adana, Mersin ve Tarsus’a taşıdı.

Eserleri

1933'te geçirdiği bir sahne kazası sonucu bel kemiği çatlayan ve sakat kalan Cemal Sahir, bir daha sahneye çıkamadı. J.Strauss’un Yarasa, F.Lehar’ın Şen Dul, Lüksemburg Kontu, Leo Fall’un İstanbul Gülü, I. Kálmán’ın Çardaş Fürstin ve Kontes Mariça, E. Audran’ın La Mascotte gibi pek çok klasik operetlerin yanı sıra Muhlis Sabahattin ve Musahipzade Celal’in müzikli oyunlarını ilk defa Türkiye'de sahneleyen Sahir, ne yazık ki 2 Ekim 1973'teki ölümüne dek 40 yıl boyunca unutulmuşluk ve sefalet içinde yaşadı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.