Gıda Hattı

Çeltikten Elektrik Üretilecek

28 Eylül 2007, 16:07
Paylaş

Türkiye’nin en büyük çeltik üretim bölgesi Trakya’da Türkiye’nin tek entegre pirinç işleme tesisini kuran Sezon Pirinç, çeltik kabuğundan elektrik enerjisi üretmeye hazırlanıyor.

Çeltik kabuğundan enerji üretiminin Türkiye’de ilk kez gerçekleştirileceğini açıklayan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, başlangıç olarak planlanan miktarın, ilerde arttırılabileceğini söyledi.

Enerji yatırımıyla ilgili fizibilite çalışmalarını tamamladıklarını ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na gerekli izinler için başvurularının sonuçlanmak üzere olduğunu belirten Mehmet Erdoğan, “Tesis inşaatına yılbaşından itibaren başlayacağız. Bizim fabrikamız için gerekli enerji 1 megawat. Ancak, biz 3 megavatlık üretim gerçekleştirip, Trakya Elektrik Dağıtım Şirketi TREDAŞ’a da elektrik satacağız. Çeltik kabuğunun atık olarak yok edilmesi büyük problem. Biz bundan yola çıkarak bu projeyi geliştirdik. Son dönemde global ısınmaya karşı doğal kaynaklara yönelim var. Biz de sektörümüzde bir ilki gerçekleştirdik. Bu proje ile hem elektrik tasarrufu sağlayacağız hem de çeltikten elde edilen tüm hammaddeyi sonuna kadar kullanmış olacağız. Şu anda yapılması planlanan yatırımın maliyeti 3 milyon euro. Ancak yatırımın çapı büyüyebilir. Enez’de yenilenebilir enerji ile ilgili daha kapsamlı bir yatırım için görüşmeler yapıyoruz.” dedi.

Dünyada çeltik kabuğundan elektrik üretimiyle ilgili yatırımın bugüne kadar İtalya ve Uzakdoğu’da yapıldığını da belirten Erdoğan, İtalya’da yenilenebilir enerji kullanan sanayi tesislerine, diğer tesislere ödenenden 4 kat fazla prim ödendiğini hatırlattı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.