Gıda Hattı

Çeltik Üreticisi Alım Fiyatının Açıklanmasını Bekliyor

20 Eylül 2007, 17:06
Paylaş

Çeltik Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gürsel Şimşek, “Çeltik hasadının yoğun olarak başlamasına rağmen çeltik alım fiyatlarının açıklanmaması üreticinin aleyhine oluyor. Çeltik üreticisini harmanda yalnız bırakmak insafsızlıktır” dedi.

Dr. Şimşek, İpsala ilçesinden Edirne’ye kadar olan ovalarda çeltik hasadının yoğun olarak başlamasına rağmen üreticinin açıklanmayan çeltik alım fiyatı karşısında endişelendiğini ve hükümete kırgın olduğunu söyledi.

Türkiye'de bir ay önce Osmancık cinsi pirincin 1,45 YTL/Kg'den işlem görmesine rağmen, şu anda 1,20 YTL/Kg'ye düştüğünü hatırlatan Şimşek, “Türkiye'deki birkaç çeltik fabrikatörünün piyasaya ucuz fiyata pirinç sürmesiyle pirinç fiyatları spekülatif olarak aşağıya çekildi. Bu nedenle çeltik alım fiyatları da düşük olarak açıklanacak” dedi.

Şimşek, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) halen üreticiyi destekleme alım fiyatını açıklamadı. Çünkü TMO çeltik alım fiyatını açıklarken serbest piyasayı göz önünde bulundurarak, en düşük fiyatın biraz üzerinde bir alım fiyatı açıklayacak. Şayet TMO bir ay önce serbest piyasadaki pirinç fiyatlarını baz olarak çeltik alım fiyatını açıklamış olsaydı, üreticinin beklentisinde bir alım fiyatı açıklanmış olacaktı. Bu durumda fiyatın düşük olacağını tahmin ediyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.