Gıda Hattı

'Çeltik BakanI' üreticilerin sorunlarını Meclis'e taşıyor

28 Ekim 2006, 13:06
Paylaş

AK Parti Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu, Türkiye'nin yıllık 600 bin ton pirince ihtiyaç duyduğunu, bunun 4 yıl önce sadece 300 bin tonunu Türkiye'nin karşıladığını, yapılan çalışmalarla birlikte ilk yıl çeltik üretiminin 401 bin tona ulaştığını söyledi.

Milletvekili Kavuştu, 4 yıldır çeltikle ilgili sorunlarını Meclis gündemine taşımasıyla tanındığını, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in kendisine 'Çeltik Bakanı' diye hitap ettiğini söyledi. Önceki yıl memleketinin pirincini tanıtmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 2,5 ton pirinç dağıtan Ali Yüksel Kavuştu, milletvekilleri ile basın mensuplarına hediye ettiği pirinçten aynı zamanda Meclis lokantasına da vererek ziyaretçilere ücretsiz pilav ikram etmiş ve ilginç tanıtım çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti.
Seçim bölgesi olan Kargı ve Osmancık ilçelerinin Türkiye'nin önde gelen çeltik üretim merkezlerinden biri olması nedeniyle çeltik konusuna ayrı bir hassasiyet gösteren Kavuştu, 4 yıllık vekilliği döneminde her defasında çeltik üreticilerinin sorunlarını Meclis'e taşıyor. Hem partisinin grup toplantılarında hem de meclis genel kurulunda çeltik üreticilerinin sorunlarını dile getiren Ali Yüksel Kavuştu, her yıl baraj kapaklarını açtırarak Kızılırmak'taki su seviyesini yükselttirdiklerini söyledi. Bunun ırmak havzasındaki 25 bin çeltik üreticisi ve 100 bin ailesi için büyük önem taşıdığını ifade eden Kavuştu, barajdan gelen tatlı suların çeltikte verimi artırdığını vurguladı.
Türkiye'nin yıllık 600 bin ton pirince ihtiyaç duyduğunu, bunun 4 yıl önce sadece 300 bin tonunu Türkiye'nin karşıladığını belirten Milletvekili Kavuştu, yapılan çalışmalarla birlikte ilk yıl çeltik üretimini 401 bin tona ulaştırdıklarını hatırlattı. Her geçen yıl yükselen çeltik üretiminde verimin ve kalitenin de giderek arttığını söyleyen Ali Yüksel Kavuştu, çeltik üreticilerinin yüzünü güldürmek için yaptıkları çalışmaları anlatarak, "Çeltik taban fiyatının zamanında açıklanması, diğer tarım ürünleri gibi pirince prim desteği verilmesi ve Toprak Mahsulleri Ofislerinin zamanında bölgelere gönderilmesi içinde yoğun çalışmalar yaptık. Çeltikte 15 olan rutubet nem oranını bu yıl 16'ya çıkararak, üreticileri bir nebze de olsa rahatlatmaya çalıştık" dedi.
Arazi sahipleri ile tarlayı eken çiftçiler arasında yaşanan bazı sorunlara da köklü çözümler getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Kavuştu, bunun için gerekirse TBMM'ye kanun teklifi verebileceğini dile getirdi. Kavuştu, 4 yıldır devamlı olarak çeltik ile ilgili sorunları Meclis gündemine taşıdığı için Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in kendisine 'Çeltik Bakanı' diye hitap ettiğini kaydetti.
"ÇELTİK ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ"
AK Parti Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu, Kargı ilçesinde ürün alımlarına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ekip şefliğini ziyaret etti. Kargı Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Akpınar ile birlikte ekip şefliğine giderek çeşitli incelemeler yapan Kavuştu, çeltik üreticilerinin sorunlarını dinledi.
Ürün alımları başlayan ekip şefliğinde üreticilere her türlü kolaylığın sağlanmasını isteyen Kavuştu, çiftçileri başka yerlere ürün götürmekten kurtardıklarını söyledi. Kargı Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Akpınar ise ilçeye ve çeltik sektörüne olan katkılarından dolayı AK Parti Çorum Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu'ya plaket verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.