Gıda Hattı

Çeltiğe kilogram başına verilen fiyat üreticiyi memnun etmedi

28 Ekim 2006, 13:06
Paylaş

Türkiye'nin çeltik üretiminin yüzde 60'ını karşılayan Trakya çiftçisi zor günler yaşıyor. Çeltiğin kilogram başına açıklanan fiyatı çiftçiyi memnun etmedi. Çiftçi, fiyatların son 3 yılda aynı olduğunu belirterek, böyle giderse gelecek yıl Trakya bölgesinde çeltik üretiminin yarı yarıya düşeceğini ifade ediyor.

Çeltiğini Edirne Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ne satmaya gelen üretici ise kilogram başına verilen 700 kuruşu çok yetersiz buluyor. Açıklana fiyatın maliyeti karşılayamadığını söyleyen çeltik üreticisi Hüseyin Öztürk, "Çeltiğin fiyatı son 3 yıldır hep aynı. Geçen yıl da bu fiyatlarda çeltiğimizi sattık, bu yıl da aynı fiyattan ürünümüzü satıyoruz" dedi.
Maliyetlerin çok yüksek olmasından dolayı gelecek yıllarda çeltik üretiminde ciddi anlamda düşüş yaşanabileceğini belirten Öztürk, şunları söyledi:
"Maliyetler çok yüksek. Her yıl maliyetler artarken kilogram başına verilen fiyat ise son 3 yıldır yerinde sayıyor. Bir çok arkadaşımız borç batağında. Bankadan aldığı kredilerimi ödemekte güçlük çekiyor. Üreticilerin çoğu ya tarlasını satmaya başladı yada traktörünü satmaya başladı. Böyle giderse çok kişi icralık olacak."
Çeltik üretiminin çok zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Ahmet Kulaksız ise, bankaya olan kredi borcunu ödeyebilmek için tarlasını sattığını söyledi. Kulaksız, "Ispanağın kilosu 1 YTL. Çeltiğin fiyatı ise 700 kuruş. Çeltik üretimi daha zahmetli ve maliyeti daha yüksek olan bir ürün. 1 aylık bebek gibi bakım istiyor. Biz 1 YTL'nin üstünde bir fiyat bekliyorduk. Çiftçi perişan olmuş durumda. Tarım Kredi Kooperatifi'ne milyarlarca borcumuz var. Gelecek yıl 100 hanelik köyde 1 veya 2 kişi çeltik ekimi yapabilir" şeklinde konuştu.
"ÇİFTÇİ 15 GÜNDÜR KUYRUKTA SIRA BEKLİYOR"
Çiftçi ürünlerini TMO'ya teslim etmek için 15 gündür kuyrukta sıra bekliyor. TMO'nun çok yavaş hareket ettiğini iddia eden üreticiler 15 günden bu yana kuyrukta sıranın kendisine gelmesini bekliyor. 1 tonluk çeltiğini TMO'ya vermek için günlerdir traktör kasasında yatıp kalktığını söyleyen Kerim Sevgi, "Yaklaşık 2 haftadır kuyrukta sıranın bana gelmesini bekliyorum. Traktörleri bırakıp ta gidemiyoruz. Geçen yıl bir çok arkadaşımızın çeltik yüklü traktörü çalındı" diye konuştu.
Trakya Çeltik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel imşek ise, çeltik fiyatlarının üç yıl öncesinin fiyatlarına indiğini söyledi. Çeltik üreticilerinin, üretimi artırma yerine çeltik ekip ekmeme tereddüdü yaşadıklarını belirten imşek, şöyle dedi: "Fiyatların düşmesi nedeniyle üretici satın aldığı gübre, ilaç ve diğer girdilerini ödemekte güçlük çekmeye başladı. imdiden sıkıntı içinde olan üreticiler bu yıl çeltik ekiminden uzaklaşacaklar. Bu da ülke ekonomisine büyük bir yük getirecek."
EDİRNE TMO BİR AYDA 14 BİN 135 TON ÇELTİK ALIMI GERÇEKLEŞTİRDİ
TMO yetkililerinden alınan bilgilere göre, 4 Ekim'de başlanan çeltik alımları halen devam ettiği ve şu ana kadar 14 bin tonun üzerinde çeltik alımı yapıldığı belirtildi. TMO'nun son 2 yılda çeltik alımı yapmadığını ifade eden yetkililer, çeltiği kilogramını 670 ile 700 kuruştan aldıklarını, serbest piyasada tüccar ise kilogramını 450 ile 500 kuruştan aldığını ifade ederek, TMO'nun fiyatı daha uygun olduğu için ürününü kendilerine getirmeyi tercih ettiğini ifade ediyorlar.
Buğday alımının geçen yıla göre çok düşük olduğunu belirten yetkililer, şunları ifade ettiler: "2005 yılında 237 bin ton buğdat alımı gerçekleşti. Bu yıl ise 17 bin 798 ton buğday alımı yapıldı. Serbest piyasada tüccar buğdaya kilogram başına bizden daha iyi para verdiği için üretici ürününü tüccara sattı."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.