Gıda Hattı

Çekirgenin tanesi 6 cent

11 Haziran 2007, 16:23
Paylaş

Antalya'nın merkeze bağlı Kurşunlu Köyü'nde 350 bin YTL'lik yatırım yaparak kurduğu çekirge çiftliğiyle Türkiye'de yeni bir iş alanı açan işadamı Selami Gökgöl, Avrupa ülkelerine haftada 100 bin adet çekirge ihraç ediyor.

Profesyonel rehberlik yapan Selami Gökgöl, 3 arkadaşıyla birlikte 350 bin YTL'lik yatırım yaparak, Kurşunlu Köyü'ne çekirge çiftliği kurdu. Gökgöl, Almanya'dan getirdiği damızlık çekirgeleri çiftleştirerek, burada çoğalmalarını sağladı. Avrupa'daki petshop'lardaki iguana, kertenkele, bukalemun, kurbağa, kaplumbağa ve bazı yılanların çekirgeyle beslendiğini anlatan Gökgöl, Avrupa'dan ayda 72 bin dolarlık sipariş almasına karşın, 24 bin dolarlık canlı çekirge satışı yaptığını belirtti. Çekirgenin tanesini 6 cent'e sattığını belirten Gökgöl, Avrupa'daki petshop'ların çekirgelere büyük ilgi gösterdiğini anlattı.

Konserve çekirge isteyen var

Çekirgeye en büyük talebin Almanya, Hollanda ve Avusturya'dan geldiğini anlatan Selami Gökgöl, "Gelen talepleri karşılamak için bir ara damızlıkları bile göndermek zorunda kaldık" dedi. Haftada 300 bin çekirge talebi geldiğini, ancak bunun 100 binini karşılayabildiklerini anlatan Selami Gökgöl, "Çiftliğin kapasitesini genişletmemiz lazım. Bunun için teşvik arayışı içerisindeyiz. Teşvik olursa kapasitemizi ikiye katlayacağız" dedi. ABD'den konserve çekirge talebi aldıklarını söyleyen Gökgöl, "Bunun için öncelikle canlı talebi karşılamamız lazım" dedi.

Bir inekten fazla yiyorlar

Çekirgeleri mısır, kepek, yulaf, kamış, İngiliz çimi ve karnabahar yaprağıyla beslediklerini belirten Selami Gökgöl, yem olarak kullanılan sebze ve otları çiftliğin bir bölümünde kimyasal ilaç kullanmaksızın kendisinin yetiştirdiğini söyledi. Otları çekirgelere taze kesip verdiklerini anlatan Selami Gökgöl, çekirgelerin günde 5 öğün yemek yediğini belirterek, "Bir inekten daha fazla ot yerler. 2.5 dönümlük mısır tarlasını 1 haftada bitiriyorlar" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.