Gıda Hattı

Çaykur’un stevia şekerinin adı Cumhurbaşkanı’ndan!

20 Aralık 2017, 14:03
Paylaş
Çaykur’un stevia şekerinin adı Cumhurbaşkanı’ndan!

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), daha çok Güney Amerika, Arjantin ve Çin'de yetiştirilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Rize şekeri' adını verdiği stevia bitkisinin 5 yıl süren deneme üretimini tamamladı. Bölgede yetiştirilen fidanlar üreticilere dağıtılacak, şeker üretimi için fabrika kurulacak.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), daha çok Güney Amerika, Arjantin ve Çin'de yetiştirilen stevia bitkisinin deneme üretimine, 2012 yılında Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi’nde başladı.

stevia-gidahattiArjantin'den getirilen ve kalorisiz şeker elde edilen stevia bitkisinin 5 yıl süren deneme üretiminde, stevia bitkisinin, bölgenin toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığı gözlendi. Şekere göre, 15 kat daha fazla tatlandırıcı özelliği bulunan ve sıvılaştırılması halinde kaloriyle protein değerleri sıfırlanan bitkinin, şekerin olumsuz etkilerini taşımadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Rize Şekeri” adını verdi

Deneme sürecinin verimli geçtiğini ve bölgenin yeni bir tarım ürününe kavuştuğunu belirten Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ürünün hasadının Çin’den gelen ve bitkinin yetiştirilmesi konusunda uzman olan heyetle birlikte yapıldığını bildirdi.

stevia-imdat-sutluoglu-gidahattiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Rize ziyaretinde bitkiyi incelediği bilgisini veren Sütlüoğlu, “Cumhurbaşkanımız 'Rize şekeri' adını verdi. Fabrika kurma süreci devam ediyor. Dünyada stevia üretiminde, en öndeki ülke olan Çin’den gelen heyetle çalışmayı sürdürüyoruz. Dünya pazarında her yıl birkaç milyar dolar pazarı büyüyen bitkinin üretimi yetersiz. Fabrikasını kurduktan sonra alım garantisi vererek, fidanını da vatandaşlarımıza dağıtacağız” dedi.

Üretime gelecek yıl başlanacak

Çaykur tarafından stevia bitkisinin fabrikası için çalışma yürütülürken, bir Çin firmasının Çaykur Cumhuriyet Fabrikası içinde kurmayı sürdürdüğü şeker fabrikası da 2018 yılında üretime başlayacak. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Osman Kola ve Çaykur teknik daire başkanlarıyla fabrikadaki çalışmaları inceleyen İmdat Sütlüoğlu, stevia bitkisinde ürün hasadının yılda 2 kez yapıldığını ve dekarından yaklaşık 4 ton ürün elde edildiğini söyledi.

caykur-stevia-fabrika-gidahattiSütlüoğlu, “Dünya, bu bitkiyi yeni yeni tanırken, biz de bu pazarda kendimize yer bulmak istiyoruz. Bunun için bu alanda, dünyada önde gelen Çinli bir firma ile anlaşma yapmıştık. Fabrika kurma çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Şayet önemli bir olumsuzluk olmaz ise gelecek yıl üretimine başlayacağız. İlk etapta, yıllık 50 ton üretim gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.