AramaArama
Gıda Hattı

ÇAYKUR'dan 'Ulusal Gen Havuzu' projesi

28 Mart 2016, 13:03
Paylaş
ÇAYKUR'dan 'Ulusal Gen Havuzu' projesi

ÇAYKUR tarafından, çay bahçelerinin yenilenmesi projesi kapsamında gen havuzu oluşturulduğu bildirildi. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu,"Çaylıkların yenilenmesi kapsamında çay bitkisine ait ulusal gen havuzu oluşturuyoruz” dedi.

cay-bahceleri-icin-gen-havuzu-gidahattiÇay İşletmeleri Genel Müdürlüğünden (ÇAYKUR)  yapılan yazılı açıklamada, gen havuzu konusunda öncülük eden ülkelerden tedarik edilen çeşitli bitkilerin Rize'ye getirilerek bu kapsamda bir proje oluşturulduğu açıklandı. Bitkilerin, ÇAYKUR'a ait Hayrat fidanlığında oluşturulan gen havuzu bahçesinde muhafaza edildiği kaydedilen açıklamada, mevcut çay bahçelerinin tohumdan üretilmesi nedeniyle zaman içerisinde yabancılaşan bitkinin hem yaş çay açısından hem de ürün kalitesi olarak verimsizleştiğine işaret edildi.

Açıklamaya göre, Hayrat Mahallesi'nde oluşturulan gen havuzunda incelemelerde bulunan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu şunları kaydetti: "Çaylıkların yenilenmesi kapsamında çay bitkisine ait ulusal gen havuzu oluşturuyoruz. Bu amaçla dünya çay tarımında önemli ıslah çalışmaları yapan ülkelerden, Türkiye'ye çeşitli karakterler taşıyan çay fidanları getirmekteyiz. Bu kapsamda ilk olarak Japonya'dan farklı karakterler taşıyan 10 çeşit çay fidanını ülkemize getirdik ve bu kapsamda çalışmaları olan diğer ülkelerden de örnek bitkiler getireceğiz. Bunlar Çin, Sri Lanka, Hindistan, Vietnam, Endonezya, Kenya olmak üzere 7 ülkedir.

'Çay'a ait ilk ulusal gen havuzu olacak'

caykur-gen-havuzu-gidahattiBu, çay bitkisine ait ilk ulusal gen havuzu olacaktır. Oluşturulan bu gen havuzu ülkemiz çay tarımına ve çay sektörüne önemli katkılar sağlayacaktır. Özellikle hem doğrudan ülkemize gelen çay çeşitlerinden performansları ve uyum kabiliyetleri iyi olanlar hem de gen havuzundaki farklı karakterler taşıyan çay çeşitleri arasındaki melezleme yoluyla ıslah edilen yeni çeşitlerden üretilmiş olacak. Kendimize has milli çeşitlerimiz olacak.”

Çaykur hakkında

Çaykur, 45 Yaş Çay İşleme Fabrikası, 1 Çay Paketleme Fabrikası, 2 Pazarlama ve Üretim Bölge Müdürlüğü, 7 Pazarlama Bölge Müdürlüğü, Anatamir Fabrikası, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 16.500 çalışanı ve 6.600 ton/gün yaş çay işleme kapasitesi ile Türkiye çay sektörünün en büyük ve lider kuruluşu. Bölgede üretilen yaş çay ürününün yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık %55-60´ı Çaykur tarafından satın alınıyor. Çaykur´un yurt içi kuru çay piyasasındaki pazar payı ise yaklaşık %60-65. İktisadi Devlet Teşekkülü olan Çaykur, Türkiye´nin Tarım Politikasına uygun olarak çay ziraatını geliştirmek, çay kalitesini ıslah etmek, işlenmesini teknik esaslara göre yürütmek, iç ve dış pazar isteklerini karşılamak üzere kuru çay üretmek, ithal etmek ve ihraç etmek, verimlilik esasına dayalı işletme politikasıyla sermaye birikimine yardım ederek yatırım kaynağı yaratmak amacıyla merkezi Rize´de olmak üzere teşkil edildi. Üreticilerden, işletmeye uygun nitelikteki çay yapraklarını satın almak, işlemek ve değerlendirmek için teknolojik faaliyette bulunmak, ürettiği veya ithal ettiği kuru çayların iç ve dış pazar isteklerine uygun olarak harmanlanmasını, paketlenmesini ve pazarlanmasını sağlamak, Çaykur´ un faaliyet konularını oluşturuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.