Gıda Hattı

Çaykur’dan son 20 yılın rekor yaş çay alımı!

14 Haziran 2019, 17:33
Paylaş
Çaykur’dan son 20 yılın rekor yaş çay alımı!

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), 2019 yılı birinci sürgün döneminde 12 Haziran itibariyle 230 bin ton yaş çay alımı yapıldığını, bu miktarın son 20 yılın en yüksek rakamı olduğunu açıkladı. Açıklamada, “Bazı kesimler tarafından kamuoyunda iddia edildiği gibi Çaykur’un alım yapmadığı veya alımlarda yetersiz kaldığı gibi asılsız yorumları mesnetsiz ve taraflı bulmaktayız” denildi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), Mayıs ayında başlayan 2019 yılı birinci sürgün yaş çay alımlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yaş çay alımında son 20 yılın rekoru!

Çaykur’un açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Çaykur olarak 2019 yılı birinci sürgün döneminde bugün (12 Haziran) itibariyle 230 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirilmiştir. Üreticilerimizin tamamının çay hasadına başladığı günlerden itibaren; işletmelerimizin işleyebileceği kadar evsafına uygun yaş çayı, günlük planlamalarla almakta ve fabrikalarımızın tamamında tam kapasite üretim yapmaya devam etmekteyiz.

“Çaykur’un alım yapmadığı iddiaları mesnetsiz ve taraflı”

Son 20 yılın birinci sürgün dönemleri kıyasına bakıldığında en yüksek çayın bu yıl alındığını görmekteyiz. Hatta yığılma, bekleme veya hiçbir sıkıntı yaşanmaması için arefe ve bayramda bile ara vermeden yaş çay alımları yapılarak üretime devam edilmiştir. Üreticilerimiz sorun yaşamasın diye özellikle hassasiyet gösterildiği halde bazı kesimler tarafından kamuoyunda iddia edildiği gibi Çaykur’un alım yapmadığı veya alımlarda yetersiz kaldığı gibi asılsız yorumları ‘mesnetsiz ve taraflı’ bulmaktayız.

Tekrar hatırlatmak isteriz ki; dekara 500 kg olarak açıkladığımız kota miktarı içerisinde kalmak kaydıyla, toplama hataları olmaması şartıyla kaliteli çay almaya devam ediyoruz. Çaykur olarak hiçbir müstahsilimizin mağdur olmasını istemiyor, elimizde olan imkânlarla herkes için en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Üreticilerimize, çalışanlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.