Gıda Hattı

Çaykur’dan “çay almak istemiyor” iddialarına yanıt!

22 Mayıs 2019, 22:13
Paylaş
Çaykur’dan “çay almak istemiyor” iddialarına yanıt!

10 Mayıs’ta başlayan alımlar kapsamında şu ana kadar 51 bin ton yaş çay alan Çaykur, “kaliteli çay alım vurgusu”nun bazı çevrelerde ve müstahsillerde “çay almamak için zorlaştırma manevrası yapıyorlar” olarak yanlış anlaşıldığını bildirdi. Açıklamada, “Müstahsillerimizden çay almayacağız veya alımı zorlaştıracağız demiyoruz. Çaykur olarak hiçbir müstahsilimizin mağdur olmasını istemiyoruz” denildi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), 2019 yılı çay sezonu birinci sürgün döneminde yaş çay alım kampanyasını 10 Mayıs’ta başlatmış, yaş çay alım fiyatı da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 16 Mayıs’ta Rize’de açıklanmıştı.

Çaykur’dan açıklama

Çaykur, halen devam eden çay alımları hakkında bir basın açıklaması yaptı.

10 Mayıs’ta açılan 2019 yılı çay sezonu birinci sürgün döneminde 21 Mayıs itibariyle 51 bin ton yaş çay alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Özellikle geçtiğimiz hafta sonundan itibaren üreticilerimizin tamamının çay hasadına başlamasıyla alımlarımız yoğunluk kazanmıştır. Sezon öncesi işletmelerimizde yapılan teknik hazırlıklar neticesinde şu ana kadar işletmelerimizde çok şükür bir aksaklık yaşamıyoruz ve tam kapasite çay işleyip üretime devam ediyoruz.

2019 yılı çay sezonu öncesinde ve içerisinde bulunduğumuz günlerde sıklıkla kaliteli çay alım vurgusu yapıyor olmamız, bazı çevrelerde ve müstahsillerimizde “çay almamak için zorlaştırma manevrası yapıyorlar” olarak yanlış anlaşılmakta veya böyle bir algı oluşturulmaktadır.

“Kaliteli çay” vurgusu

Teşekkül olarak kaliteli çay alımına vurgu yaparken, müstahsillerimizden çay almayacağız veya alımı zorlaştıracağız demiyoruz. Burada vurgu yaptığımız esas mesele; toplama hatalarından arındırılmış, yabancı ot, dip kök, kuru yaprak vesaire barındırmayan kaliteli çay almaktır. Kaldı ki çay almak taraftarı oluşumuzun en büyük göstergesi, daha çay sezonuna başlamadan önce birinci sürgün dönemi için dekara 500 kg olarak açıkladığımız yüksek kota miktarıdır.

Bazı müstahsillerimiz üzerinde bizimle ilgili oluşan “bunlar bu sene çay almayacaklar” gibi yanlış algının ortadan kaldırılması için Çaykur olarak bütün ekiplerimizle alım yerlerinde bilgilendirme, alım ekibimiz aracılığıyla bizzat birebir iletişim kurarak doğru paylaşımlar aktararak elimizden geleni yapıyoruz.

caykur-fabrikasi-ozellestirme-gidahatti

“Müstahsillerimizin mağdur olmasını istemiyoruz”

Kamuoyunun da çok iyi bileceği gibi; açıklanan çay fiyatı ve ilan ettiğimiz birinci sürgün dönemi kota miktarı memnuniyetinin oluşturduğu iyimser hava; müstahsillerimizin çay hasadına yoğunluk vermesine ve çayının çoğunluğunu ivedilikle Çaykur’a satmaya sevk etmektedir. İşte böyle bir süreçte Çaykur olarak hiçbir müstahsilimizin mağdur olmasını istemiyoruz. Devletimizin ve bölgenin bize yüklediği misyon gereği elimizde olanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz, teknik ve idari imkânlarımız ölçüsünde bir kg fazla çayı nasıl alır ve nasıl işleriz arayışı içerisinde olacağımızın bilinmesi isteriz.

Üreticilerimize, çalışanlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.