Gıda Hattı

Çayda Kaçak ve Rekolte Artışı Sıkıntı Yarattı

16 Ekim 2007, 17:48
Paylaş

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, geçen yıl sektöre giren tahmini 50 bin ton kaçak çay nedeniyle, özel sektördeki firmalardan bazılarının bu yıl hiç alım yapmadığını, bazılarının ise aldıkları yaş çayın parasını en erken 1 yıl sonra ödeyebileceğini duyurduğunu söyledi. Paliç, yörede 1 milyona yakın insanın geçim kaynağı olan çayda bu sezon; rekolte olarak geçen yıldan daha iyi, verimli bir yıl geçirildiğini, ancak yaş çayını satmakta zorlanan üretici ve ürettiği kuru çayı satamayan özel sektör açısından sıkıntılı bir dönemden geçildiğini kaydetti.

Çay sektöründe Çaykur açısından bir sorun olmadığını, Çaykur'un her yıl satın aldığı yaş çayı artırdığını ifade eden Paliç, ”Çaykur bu yıl da geçen yıllara göre daha fazla yaş çay aldı. Ancak özel sektörde çok önemli sıkıntılar yaşanıyor. Geçen yıl ülkeye 50 bin ton civarında kaçak çay girince özel sektör elindeki çayı satamadı. Çayını satamayan firmalar üreticiye olan borcunu ödeyemedi. Bunun sonucu olarak bu yıl hem firmalar hem de üreteci mağdur oldu” diye konuştu.

Önceki senelerde sektördeki yaş çayın yüzde 51'ini Çaykur, yüzde 49'unu özel sektörün aldığını dile getiren Paliç, ancak geçen yıl sektöre giren tahmini 50 bin ton kaçak çay nedeniyle özel sektördeki firmalardan bazılarının bu yıl hiç alım yapmadığını, bazılarının ise aldıkları yaş çayın parasını en erken 1 yıl sonra ödeyebileceğini duyurduğunu, bu nedenle özel sektörün cazibesi olmaması nedeniyle herkesin çayını Çaykur'a vermeye çalıştığını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.