Gıda Hattı

Çaya, Şekere Yüzde 5 Zam Yolda

21 Kasım 2007, 23:53
Paylaş

Elektrik dışındaki kamu iktisadi teşekkülleri (KİT) ürünlerine zam geliyor. Çay, şeker gibi KİT'lerin ürettiği ürünler için 2008 yılında yüzde 5 zam yapılması öngörüldü. Ancak zammın bir kalemde yapılmasının gerekmediği öğrenildi. KİT'lerin bu zamları sene içinde uygun gördükleri zaman dilimleri içinde yapmaları planlanıyor. KİT'lerle ilgili genel denge hesaplamalarında da yüzde 5'lik zam dikkate alındı. Buna göre bu yıl içinde 68 milyar olan KİT'lerin mal ve hizmet satış hasılatı, 2008 yılında 78 milyar YTL olacak.

KİT'lerin faiz dışı fazlaya gerekli olan katkıda bulunabilmeleri ve finansal açıdan sıkıntıya düşmemeleri için bütçe çalışmaları sırasında gelecek yıl KİT ürünlerine yapılacak zam da ele alındı. Bu kapsamda, gayri safi milli hasıla deflatörü olan yüzde 5 düzeyinde zammın, bu kuruluşların ürettiği ürünler için gerekli olduğu sonucuna varıldı. Yetkililerden alınan bilgilere göre tüm hesaplamalar yüzde 5'lik zamma göre ayarlanırken konuyla ilgili yazının kısa süre içinde ilgili kuruluşlara gönderileceği belirtildi.

Ancak elektrikte yapılacak zamların bu kararın dışında olduğu ve o kalemde yapılacak zamların yüzde 5'in çok daha üzerinde olacağı vurgulanıyor. Zamlar için kesin bir tarih de bulunmuyor. KİT'lerin yıl içinde kendi koşulları ve piyasa konjonktörü çerçevesinde, zamların zamanlamasını yapması öngörülüyor. KİT'lerle ilgili zam öngörüleri, rakamlara da yansıdı. Buna göre 2007 yılında özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar da dahil olmak üzere işletmeci KİT'lerin 68 milyar 725 milyon YTL elde edeceği tahmin ediliyor. Bu rakam, 2008 yılı için 10 milyar YTL'lik artışla 78 milyar 827 milyon YTL olarak öngörüldü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.