Gıda Hattı

Çay Üreticileri 'Ulusal Konsey' Kurmak İstiyor

25 Eylül 2007, 23:55
Paylaş

Rize Valisi Kasım Esen, 'Ulusal Çay Konseyi'nin kurulması ile ilgili çalışmaları tamamlayıp Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunduklarını söyledi.

Esen, Rize'ye çayın 1930'lu yıllarda geldiğini ve aradan geçen zamanda yoğun olarak üretilmesinden dolayı Rize ile çayın özdeşleştiğini belirtti.

Çayın, Rize olmadığı takdirde bir anlam ifade etmediğini ifade eden Esen, "Türkler'in milli içeceği haline gelen çayın ülke için hayati önem taşıdığı bir gerçektir. Dolayısıyla çaya sahip çıkmak devletin en önemli tarım görevleri arasındadır. Çaya sahip çıkılabilmesi için de dünyada ve ilimizdeki çayın genel gidişatının bilinmesi gerekir" dedi.

Rize'de çay üretimi yapılan alanların son yıllarda küçüldüğünü anlatan Vali Esen, "Arazilerin küçülmesi dolayısıyla başlatılan yarıcılık sisteminde genellikle il dışından gelenler yoğun olarak çalışıyorlar. Bu durum göstermektedir ki Rizeli çaydan gittikçe uzaklaşıyor. Rizeli'yi çayla buluşturacak formül bulmalı, üreticiyi çaydan uzaklaştıran nedenleri analiz etmeliyiz" diye konuştu.

Vali Kasım Esen, çay arazilerinin toplulaştırılması gerektiğini, bu konuda en önemli zorluğun ise kimsenin arazisini satmak istememesi olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "Dışarıya göç vermemize rağmen başka ilde bulunan vatandaşlarımızın memleketi ile irtibatı akrabası üzerinden devam ediyor. Yani çay arazilerinin veraset intikali yapılmıyor. Araziler hâlâ dedelerinin üzerinde görülüyor. Böyle olunca da bugün modern hukuktaki kredi alma gibi unsurları Rizeliler kullanamıyor. Bu sorunların bir şekilde çözülmesi gerekiyor." Kendiliğinden oluşan gayri resmi aile ortaklıkları veya işbirliklerinin Çay Kanunu'na eklenecek bir madde ile çay üretici şirketlerinin kurulması ve çay piyasası yasasının düzenlenmesi için ÇAYKUR ile bir çalışma başlattıklarını anlatan Vali Esen, 2-3 yıl içinde idari açıdan hazırlık çalışmalarının tamamlanacağını, böylece çay üreticilerinin günün şartlarına uygun bir yasaya kavuşacağını kaydetti.

Vali Esen, ÇAYKUR'un özelleşmesi halinde çay üreticilerinin mağdur olacağını, çünkü özel sektör çay fabrikalarının ÇAYKUR gibi iyi işlemediğini söyledi.

Yörede 150'ye yakın özel sektöre ait çay fabrikası bulunduğunu, ancak bunlardan 50'sinin ruhsatının olmadığını ifade eden Esen, "Bunun nedeni de üreticinin veraset intikali yapmaması. Dolayısıyla arazinin sahibi bugün birden fazla kişi. Bundan dolayı da o arazi ile ilgili işlem yapılıp imar izni verilemiyor. Bu durum da ruhsat sorununa neden oluyor. Bu konuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na müstakil tapuyu aramayıp hisseli tapuyu yeterli kılmasını önerdik. Böyle olunca fabrikalar hukuksal yapıya kavuşacak" dedi.

Esen, çay sektörü ile ilgili bazı dönüşüm projeleri üzerinde çalıştıklarına dikkati çekerek, "Dönüşüm çalışmalarını öngörüyorsak çağdaş bir yapılanma ve çağdaş bir yönetim da ortaya konulması lazım. Bunun için Ulusal Çay Konseyi kurulması önem taşıyor. Ulusal Çay Konseyi'nin kurulması ile ilgili çalışmaları tamamlayıp Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunduk. Şimdi bakanlığın konseyin kuruluşunu onaylamasını bekliyoruz" diye konuştu.

Ulusal Çay Konseyi'nin en önemli görevinin çay borsasının kurulması olacağını vurgulayan Kasım Esen, "Yörede organik çay üretimine geçilmesi için çalışmalar yapılıyor. Organik çaya geçildiğinde çayın fiyatının dünya borsalarında belirlenmesi lazım. Bunun için dünya borsası ile entegre olan yüksek bilgi donanımına sahip kişilerin görev aldığı çay borsasına ihtiyacımız var. Çay borsasının kurulması için de Rize Ticaret Borsası bünyesinde çalışma başlattık. Hükümet bu çalışmaya sıcak bakıyor. Ancak burada en önemli unsur çay üreticilerinin içinde olduğu bir yapılanma, yani Ulusal Çay Konseyi'nin oluşmasıdır. Kentte çay borsası kurulması geç kalınmış bir konudur. Yapılan çalışmalar çayı dönüştürecek büyük projelerdir" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.