Gıda Hattı

Çay nasıl yetiştirilir? Çay nerede yetişir? Çayın faydaları nelerdir?

22 Ekim 2021, 17:26
Paylaş
Çay nasıl yetiştirilir? Çay nerede yetişir? Çayın faydaları nelerdir?
Çay nasıl yetiştirilir? Çay nerede yetişir? Çayın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Çay nerede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Çay nasıl yetiştirilir? Çay nerede yetişir? Çayın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Çay nerede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Çay nasıl yetiştirilir?

Çay genelde Yengeç ve Oğlak dönenceleri arasında, senelik 1000-1250mm’ye kadar yağış alan yerlerde ve 10-30 °C sıcaklıkları arasında yetişir. Deniz düzeyinden 2400 metreye kadar olan yüksekliklerde yetişir. Çayın potansiyel tadının üretildiği çay bahçelerinde, çayın büyümesi için en iyi şartların yaratılması adına çok büyük bir dikkat ve katkı gösterilmesi gerekiyor. Bu da demek oluyor ki; bazı durumlarda gölge elde etmek için ağaç dikilmesi ya da rüzgar siperi (kuvvetli rüzgarlardan gelecek hasarı önlemek için) yapılması özellikle Assam ovalarında gereklidir. Bitkiler yaklaşık bir metre aralıklarla satırlar halinde ekilirler. Çalıların genç tutulması ve toplayıcılar için uygun yükseklikte olması için her 4-5 senede bir budanması gerekiyor. Bu da “Toplama Tablosu” olarak bilinir. Bir çay bitkisi 50 – 70 sene boyunca iyi çay üretebilir, ancak 50 seneden sonra bitkinin verimi azalır. Böyle zamanlarda, fidanlıklardaki eski bitkilerle yeni bitkilerin yer değiştirilmesi gerekiyor.

Hasat

Toplama zamanı iklime göre değişkenlik gösterir; büyüme sezonunda 7 – 12 gün aralıklarla yeni büyüyenler toplanabilir. Çayın hasadı yorucu ve yoğun emek (iki-üç bin çay yaprağından yalnızca bir kilo işlenmemiş çay üretilir) ve hatırı sayılır bir beceri gerektiren işlemdir . Çay toplayıcıların, kızarıklığın uzaklaştırılabileceği en ideal anı öğrenmesi gerekir. Bu da en iyi çayın üretilebilmesi için en körpe yaprakların toplanması için önemlidir. Toplamadan sonra, çay yaprakları işlenmek üzere fabrikaya taşınır. Genellikle de tarlalar fabrikalara yakın yerlerde bulunur.

Kurutma

Kurutma işleminin amacı çay yaprağının nemini %70′e kadar indirmektir (bu değer bölgeden bölgeye değişir). Çay teknelerde tel ağ üzerine serilir. Hava çayların arasından geçirilir ve uniform bir yol ile çaydaki nemi uzaklaştırır. Bu işlem 12 ila 17 saat arasında sürer. Bu süre sonunda yaprak yumuşak ve esnek olur ve bu şekilde iyi bir biçimde yuvarlanabilir.

Çay hangi bölgede yetişir?

Ülkemizin konumundan kaynaklı olarak her ürün her bölgede yetişmez. Çay genelde senelik 1000 ile 1250 mm'ye kadar yağış alan yerlerde yetişmektedir. Ayrıca çayın yetişebilmesi için 10 derece ile 30 derece arasında sıcaklığa ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sebeple ülkemizde genelde Doğu Karadeniz Bölgesinde üretimi yapılmaktadır.

Çay daha çok yağışın fazla olduğu bölgeler de yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise yıl içerisinde yağışın fazla olduğu bölge Doğu Karadeniz Bölgesidir. Çay Doğu Karadeniz Bölgesinde en çok Rize'de yetiştirilmektedir. Rize çay üretimi konusunda ilk sırada yer alır. Ayrıca çayın yetiştirildiği başka illerde bulunur. Trabzon, Giresun ve Artvin illerinde de çay üretimi gerçekleştirilmektedir.

Çay hangi mevsimde yetişir?

Çay bitkisi ortalama 45-50 günde toplama olgunluğuna erişir. Türkiye’de 3 sürgün vardır. İlk sürgün, Mayıs ayında başlar. Sonra ki sürgünler Temmuz ve Eylül aylarında başlar. 4. Sürgün, ilkim koşullarına göre bazı seneler Ekim ayında gerçekleşir. Her sürgün ortalama 30-35 gün devam eder.

Çayın faydaları nelerdir?

 • Çay, kalp sağlığı için faydalı olan içeceklerden biridir. İçerisinde bulunan antioksidan grubu kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bir gruptur. İnme, kalp krizi gibi riskleri en aza indirmektedir.
 • Aşırı miktarda tüketilmediği sürece içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunluğu azaltmaya veya gidermeye yardımcı olmaktadır.
 • Çay bağırsak sağlığına da iyi gelen bir içecektir. Bağırsakların doğru ve düzgün bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminin iç yüzeyindeki sorunları gidermeye yarayan bakteriler üretmektedir.
 • Damar kireçlenmesini önleyici bir faydası da bulunmaktadır.
 • Mide tembelliğinin azalmasına veya giderilmesine yardımcı olur.
 • Hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücü bir etkisi de mevcuttur ve bundan dolayı vücutta bulunan fazla sudan dolayı oluşmuş ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Çayın aynı zamanda inme riskini azalttığı yakın dönemde tespit edilmiştir.
 • Siyah çay, vücutta insülin kullanımını arttırmaya yardımcı olan bir etkiye mevcuttur. Bu nedenle kan şekeri seviyeni de düşürmektedir.
  Vücudumuzda var olan sinirlerin uyarılmasına yardımcı etkisi vardır.
 • Çay aynı zamanda konsantrasyonu, odaklanmayı ve dikkati arttırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle ders çalışırken, kitap okurken eğitimsel ve odak gerektiren işler yaparken tüketmemiz bu konuda daha iyi odaklanmamızı ve işimizi daha verimli bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlayacaktır.
 • Damarlarda ki kan dolaşımını da düzenlemektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.