Gıda Hattı

Çarşafınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Bilim insanları açıklıyor!

9 Ocak 2022, 13:34
Paylaş
Çarşafınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Bilim insanları açıklıyor!

Çarşaflarınızı yeterince değiştirmemek, bağışıklığınızı düşürerek solunum yolu hastalıklarına ve hatta uykusuzluğa yatkın olmanıza neden olabiliyor. Çünkü çarşaflarımız, gerçekten göremediğimiz birçok şeyi barındırabiliyor.

Haftada bir veya iki kez çarşaf değiştirenlerden misiniz? Yoksa aynı yatakta bir aydan fazla uyuyanlardan mısınız? İkinci kategoriye giriyorsanız, çarşaflarınızı yeterince değiştirmemenin bağışıklığınızı nasıl düşürdüğünü ve sizi mevsimsel hastalıklara, solunum hastalıklarına, cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve hatta uykusuzluğa karşı daha duyarlı hale getirdiğini fark etmemiş olabilirsiniz.

Birçoğunuz 3-4 haftada bir çarşaf yıkamanın yeterli olduğunu düşünebiliyor. Ancak uzmanlar bunun kesinlikle doğru olmadığını söylüyor. Çünkü akne, alerji, egzama, astım, soğuk algınlığı ve gripten uyku kalitesinin düşmesine kadar birçok sağlık sorununa neden olabileceğini söylüyor.

Çarşaflarımızda ölü hücreler, toz, yağ ve belirli bir süre boyunca sizi hasta etme potansiyeli olan diğer şeyler gibi gerçekten göremediğimiz birçok şey birikiyor.

Her hafta ya da iki haftada bir!

Yapılan anketler her 4 kişiden 1'inin yatağını yıkamak için bir ay kadar beklediğini ortaya koydu. Bunlar arasında zatürre, bel soğukluğu ve apandisit ile bağlantılı olan Bacteroides arasında bir bağlantı vardı.

Ayrıca, Lemierre sendromuna yol açan boğaz enfeksiyonlarına neden olduğu bilinen fusobakteriler ve belsoğukluğuna neden olabilen bakterilerle de çarşaflarınızı bir ayda bir değiştiren insanlar arasında ilişki olduğu ortaya koyuluyor.

Bilim insanlarına göre, vücudumuz her gün sağlığımızı, bağışıklığımızı ve uykumuzu etkileyebilecek bir sürü kötü bakteri barındıran 40.000'e kadar ölü hücre döktüğünden, insanlar çarşaflarını ideal olarak her hafta ve en az iki haftada bir yıkamalıdır.

Bilim insanları bir bakterinin yatakta üremesi için ortalama yedi günün yettiğini söylüyorlar. Bakteriler biz onları görmeden yatakta üreyerek çoğalıyorlar. Dışarıdan oldukça temiz görünseler de aslında yatakta birçok bakteri bulunmakta.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.