AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

CarrefourSA, tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesine destek veriyor

CarrefourSA, tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesine destek veriyor
5 Eylül 2018, 13:18

CarrefourSA, 3 Ekim'e kadar marketlerinden ya da internet sitesinden yapılacak her 40 lira ve üzeri okul çantası alışverişinin 1 lirasını UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin “Tarımda Çocuk İşçiliğini Önleme” çalışmalarına aktaracak.

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, 2015'ten beri UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile yürüttüğü “Bu Yük, Çocuklara Büyük” kampanyasına destek vererek, tarımda mevsimlik çocuk işçiliğinin önlenmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Tarımda çocuk işçiliğini önleme çalışmalarına aktarılacak

“Bu Yük, Çocuklara Büyük” kampanyası ile CarrefourSA, 3 Ekim'e kadar marketlerinden ya da carrefoursa.com adresinden yapılacak her 40 lira ve üzeri okul çantası alışverişinin 1 lirasını UNICEF'in"Tarımda Çocuk İşçiliğini Önleme" çalışmalarına aktaracak.

2015 yılından bu yana UNICEF'le iş birliği içinde olduklarının vurgulayan CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, "Tarımda Çocuk İşçiliğini Önleme" çalışmalarına verdikleri desteğe ilişkin, şunları söyledi:

“Tarım sektöründe mevsimsel işçilik, yüzbinlerce aile için büyük bir geçim kaynağı anlamına gelirken, iç piyasadaki ekonomik hareketlilik adına önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Burada asıl konu ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitimden oyuna, sağlıktan ideal yaşam kalitesine kadar temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi. CarrefourSA olarak hem kendi adımıza verdiğimiz destekle hem de düzenlediğimiz kampanyalar doğrultusunda tüketicilerimizin de desteğiyle çocuklarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Çocuk işçiliğin önüne geçiliyor

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdür Vekili İnci Haseki de başta tarım olmak üzere çocuk işçiliğinin önüne geçmek için bütünsel bir yaklaşımla çalıştıklarını bildirdi. Haseki, “Türkiye çocuk işçiliğinin azaltılmasında 1990'ların başından bu yana büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Ne var ki, mevsimlik tarımda çocuk işçiliği ülkemizde halen devam etmektedir. UNICEF, kamu ortakları, yerel yönetimler ve sivil toplum ortaklarıyla iş birliği içinde çocuk koruma mekanizmalarının güçlendirilmesini, ailelerin, kamu görevlilerinin, özel sektör ve işveren örgütlerinin çocuk işçiliği konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak için çalışıyor. Mevsimlik işçi aileleri için tarlalarda çocukların psiko-sosyal destek alabileceği, oyun oynayabileceği çocuk dostu alanlar oluşturuyor” dedi.

 

UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile 2015 yılından bu yana devam eden iş birliği çerçevesinde, yaşları gereği eğitim, sağlık, uygun standartlarda yaşama ve oyun oynama gibi temel ihtiyaçları karşılanamayan çocuklara destek veren CarrefourSA, 'her çocuk, çocukluğunu yaşamalı' diyerek çocuk işçiliğin önüne geçilmesi için büyük uğraş veriyor. Şirket, “içine doğdukları şartlar ne olursa olsun, çocuklar korunmalı, sağlık ve eğitim imkanlarına ulaşmalı ve elbette, eğlenmeli, keşfetmeli, hayatı tanımalı” diyerek hareket ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.